Safi Holding'den Danıştay açıklaması: Biz davanın tarafı değiliz

Danıştay 6. Dairenin Derince Limanı'na ilişkin olarak aldığı yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren Safi Holding kararın işletmenin yatırımlarını engellemeyeceğini vurguladı.

Safi Holding'den Danıştay açıklaması: Biz davanın tarafı değiliz

Danıştay 6. dairenin Derince Limanı'na ilişkin olarak, Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan imar planları ve ulaşım sistemleri ile ilgili hükümlerin yürütmesini durdurma kararını değerlendiren Safi Holding, kararın "nihai" bir karar olmadığını ve firmanın yatırımlara devam edeceğini açıkladı. 

Danıştay'ın Derince Limanı kararı ne anlama geliyor?
TCDD Mülkiyetinde bulunan ve geçen yıl özelleştirilen Derince Limanı ile ilgili itirazları görüşen Danıştay 6. Daire, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından alınan karar ile yürürlüğe sokulan ulaşım sistemi planlarının şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırılık bulunduğunu vurgulamıştı.

Safi Holding'ten Danıştay açıklaması: Taraf biz değiliz
Konuyla ilgili olarak bugün bir açıklama yapa Safi Holding, Danıştay 6. Dairesi'nde görülmekte olan dava dosyasında şirketin herhangi bir taraf olmadığını ve mahkemenin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun uygulama imar planında yer alan ulaşım sistemi planının, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun bulunmadığına karar verdiğini belirtti. Bu doğrultuda, "ulaşım sistemleri ile ilgili hükümleri yönünden yürütülmenin durdurulmasına" karar verildiğini söyleyen Safi Holding:

"Sayın mahkemenin aldığı karar şirketimiz tarafından yapılacak yatırımları engellemeyecektir. kararın nihai bir karar olmadığını, özellikle kararın şirketimizce imzalanan İşletme Hakkının Devrine İlişkin Sözleşme kapsamında yapılacak dolgu yatırımları da dahil olmak üzere gerçekleştirmekle yükümlü olduğumuz proje ve yatırımlara engel teşkil edecek bir karar olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız..." ifadelerini kullandı. 

Derince'ye 350 milyon dolarlık yatırım... Ayrıntılar için tıklayın...