Sağlık için yalıtımın önemi

Canpa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan bina yalıtımının insan sağlığına etkileri konusunda bir açıklama yaptı

Sağlık için yalıtımın önemi

Canpa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan bina yalıtımının insan sağlığına etkileri konusunda bir açıklama yaptı.

Kansere karşı yalıtım
Yalıtım sektörünün önde gelen firmalarından Canpa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, 'Evlerde kanser tehdidi oluşturan küf ve rutubete karşı mutlaka su yalıtım yapılmalı' dedi. Nem ve suyun, yapı elemanı gözeneklerinden geçerek iç ortam yüzeyinde küflenme, siyah leke ve mantar gibi organizmaların oluşumuna neden olduğunu belirten Özcan, bu havayı solumak zorunda kalanlarda kanserden, romatizmaya, astımdan, alerjik reaksiyon ve solunum yolu enfeksiyonlarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarıldığını anlattı. Sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı binalarda yaşamanın gerekliliğine dikkat çeken Özcan, ev alırken su yalıtımının iyi yapılmış olmasına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kötü izolasyon maliyeti katlar
Bina ve konutlarda yalıtımın bir kerede tamamlanması gerektiğini , layığıyla yapılmayan izolasyonun maliyeti üçe katlayacağını belirten Özcan, 'Öncelikle iyi yapılmamış yalıtımın sökülmesi gerekir. Bu da maliyet demek. Sökülen izolasyonun tamiri için yeni baştan malzeme kullanılacak, tekrar işçilik ödenecek. Bunlar hep maliyeti arttıran unsurlar. Dolayısıyla iyi yapılmamış izolasyonun yenilenmesi maliyeti 3' e katlıyor.' dedi. 

Milyonluk ev alıyorsun ama kafana su damlıyor
Bir inşaatta, firmaların prestijini etkileyen üç önemli unsur bulunduğunu, bu unsurların binanın cephesi, asansör ve yalıtımdan oluştuğunu anlatan Özcan, bu üç işin doğru yapılması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: 'Yalıtım masrafı, bu evin maliyetinin sadece yüzde birini oluşturur. Söz konusu masrafı bu yüzde birin altına çekmeye çalıştığınızda yanlış yalıtım yapılıyor.'Milyonluk bir ev alıyorsun ama kafanıza su damlıyor. Böylesi bir durum bütün projeyi lekeler.' dedi