Sarıyer’e villa projeleri

Sarıyer’de yapılan villa projelerinde metrekare fiyatları bin 500 ile 5 bin dolar arasında değişiyor

Sarıyer’e villa projeleri

12 Temmuz 2012

Sabah Emlak&Mortgage’ın haberine göre, İstanbul'da doğası nedeniyle tercih edilen sınırlı sayıdaki bölgelerden Sarıyer, son yıllarda lüks villa projeleriyle değeri en çok artan yerler arasında geliyor. Büyük inşaat şirketleri ve holdinglerin yaptığı lüks projelerle birlikte ise son iki yılda bölgedeki değerler daha da arttı. Villa projelerinde metrekaresi bin 500 ile 3 bin 500 dolar arasında değişen metrekare fiyatları büyük holdinglerin yaptığı lüks projelerle birlikte 5 bin doların üstüne çıktı. Bölgedeki imar durumunun 6.5 metreyle sınırlı olması nedeniyle sadece villa projelerine uygun olan Sarıyer, birçok lüks projeye ev sahipliği yapıyor. Ancak Century 21 Açı ofisi brokerı Murat Gülerşen, büyük firmaların bölgeye girmesinin değerleri artırdığını ancak bölgede iş yapmaya başlayan tanınmamış firmaların da aynı fiyatı sunmasıyla birlikte bölgede suni artışlar yaşandığına dikkat çekiyor.

Üçüncü köprü değerleri artırdı
Bölgede değerleri artıran bir başka unsur ise Üçüncü Köprü'nün Sarıyer'e yakın bir yerden geçeceğiyle ilgili söylemler oldu. Gülerşen, "Üçüncü Köprü ile ilgili belirsiz bir durum var. Satıcılar fiyat artırıyor ancak bunlar reel fiyatlar değil" diyor. Bölge, lüks projelerle gelişmesine rağmen altyapı projeleri aynı hızda gelişmiyor. Gülerşen, özelikle çocuklu ailelerin haftasonlarını değerlendirebilecekleri soysal alanlar olmadığını ayrıca bölgenin altyapı yatırımlarına da ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Hacıosman'dan Sarıyer'e ulaşımı 2 kilometreye düşüren Hacıosman Tüneli ise yatırımcıların en büyük avantajları arasında geliyor. Merkezden ulaşımı kolaylaşan bölgede lüks projelerin sayısı artıyor.

Emlak Konut'un projesi bekleniyor
Bunun yanı sıra Emlak Konut GYO'nun bölgede 45 dönüm arazi üzerinde yapacağı Uydukent merakla bekleniyor. İhalesi yapılan yapılan Uydukent'te proje çalışmalarının devam ettiği projenin müstakil evlerden oluşacağı öğrenildi. Proje bölgedeki en büyük konut projelerinden biri olması açısından yatırımcılar tarafından takip ediliyor. Reidin.com'un internet üzerinden bölge yatırımları hakkında bilgi verdiği LocationCheck uygulamasına göre Sarıyer'deki konut fiyatları geçen yıla göre artış eğitiminde. Geçen yıl 230 bin TL ortalamasında bulunan bölgedeki ortalama 100 metrekarelik evlerin fiyatı 250-300 bin aralığına ulaştı. Villa projelerinde isi bu değerler milon dolarlarla ifade ediliyor. Bölgedeki ortalama kiralar ise eski yapı stoğundu 1.100 TL vcvarında bulunuyor. 287 bin kişinin yaşadığı bölgede yeni yapılan konutların tamamlanmasıyla bu sayının hızla artması bekleniyor.

Parkone - Mitaş / Uskumruköy'de 421 bin dolara villa
Mitaş Gayrimenkul tarafından Sarıyer- Uskumruköy'de hayata geçirilen ParkONE projesi 14 tripleks daire, 15 çatı dubleksi, 9 bahçe dubleksi ve 3 bahçe katı olmak üzere 41 konuttan oluşuyor. Projede fiyatlar 421 bin dolar ile 983 bin dolar arasında değişiyor. Projedeki bahçe katları 315 metrekare, bahçe dubleksleri 204 - 217 metrekare, tripleks daireler 279 - 292 metrekare, çatı dubleksleri ise 226 - 240 metrekare büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Projede bahçe katları ve tripleks konutlar, 124- 433 metrekare arasında bahçe alanlarına sahipken, çatı dublekslerinin ise 25 ile 37 metrekarelik terasları bulunuyor.

Talya Konakları- Başarır İnşaat / Uskumruköy'de 340 bin dolara konak hayatı
Başarır İnşaat'ın Sarıyer - Uskumruköy'de hayata geçirdiği Talya Konakları'nda ikiz villa, bahçe dubleksi, çatı dubleksi daire seçeneklerinin yer alıyor. Metrekare fiyatları ise bin 900 ile 2 bin 500 dolar arasında değiştiği projede dairelerin fiyatları ise 340 bin dolar ile 1 milyon 250 bin dolar arasında değişiyor. 8 bin 400 metrekarelik alanda yer alan projede ek olarak, toplamda 7 bin metrekarelik yeşil ve sosyal alanı da bulunuyor. 16 milyon TL yatırımla hayata geçirilen projenin Aralık 2012'de tamamlanması planlanıyor. Haziran 2011'de inşasına başlanan proje villa konseptinde inşa ediliyor. Proje kapsamında iki yüzme havuzu ve geniş peyzaj alanlarına yer veriliyor. İç tasarımda ise ithal beyaz eşya, klima, kompakt lamine ve kompozit kaplama ile birlikte evler teslim ediliyor.

Foresta Sarıyer - Turyapı / Öğrencilerden talep var
Turyapı'nın Sarıyer'de hayata geçirdiği Foresta Sarıyer projesi stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 seçeneklerinden oluşuyor. Belgrad Ormanı, Rumeli Kavağı, Kilyos, Gümüşdere ve Kısırkaya plajlarına komşu konumuyla dikkat çeken proje ile Çayırbaşı Tüneli ile Maslak'a 10 dakika mesafede bulunuyor. Projede kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunulurken öğrenci ve öğretim görevlilerinden talep geliyor.

İmaj GreenLife - İmaj İnşaat / Zekeriyököy'de 1 milyon 250 bin dolara villa
İmaj İnşaat 46 villadan oluşacak İmaj Garden Zekeriyaköy ve İmaj Greenlife Zekeriyaköy projelerinin inşaatına Haziran 2012'de başlandı. 18 ayda tamamlanacak projeler toplamda 46 adet bağımsız bölümden oluşacak. Müstakil villa, ikiz villa, bahçe dubleksi ve kat bahçeli çatı dubleksi olarak alternatifler bulunduğu projelerde 400 bin - 1 milyon 250 bin dolar aralığında 2+1'den 5+1'e kadar daire seçenekleri yer alacak. 600 metrekarelik sosyal alanı içinde açık yüzme havuzu, mini aquapark, sauna ve buhar odası, yürüyüş parkuru ve fitness merkezi, karaoke salonunun bulunduğu proje 20 kişilik özel cep sinema, mini golf, mini futbol sahasından oluşacak.