Satışlar yükseldi, güven arttı

TÜİK tarafından açıklanan Aralık 2015 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi'ne göre, inşaat sektöründe yüzde 0.7'lik yükselme yaşandı. Yükselme, verilerde artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artışından kaynaklandı

Satışlar yükseldi, güven arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2015 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi'ni açıkladı. Verilere göre İnşaat sektörü güven endeksindeki artış yüzde 0.7 düzeyinde gerçekleşti.

Sektörel güven yükseliyor
TÜİK verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinde bir önceki aya kıyasla yükselme kaydedildi. Kasım ayında 84.53 düzeyinde bulunan inşaat sektörü güven endeksi Aralık ayında 85.11 düzeyine yükseldi. Söz konusu artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısındaki artıştan kaynaklandı. Benzer şekilde gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısında da yükselme kaydedildi.

Geçen aya ait verileri incelemek için tıklayın...

İnşaat sektöründe bir önceki aya kıyasla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde yüzde 0.1, toplam çalışan sayısı beklentisinde ise yüzde 1.1'lik artış kaydedildi. 

Hizmet sektöründe düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu
hizmet sektörü güven endeksinde ise yüzde 1'lik bir düşüş yaşandığını açıkladı. Kasım ayında 100.05 düzeyinden Aralık ayında 99.02 değerine düşüş, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişm yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe, hizmetlere olan talepte yüzde 0.5, hizmetlere olan talep beklentisinde ise yüzde 2.4'lük düşüş kaydedildi. Bu sektörde iş durumu endeksinde de yüzde 0.2'lik artış kaydedildi.

Perakende ticaret sektöründe düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu'nun mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinde de Aralık ayında 104.93 değerine ulaşıldı. Bu kalemde, bir önceki aya kıyasla, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi satışlar beklentisi endeksinde, yüzde 1.6 ve yüzde 2.1'lik düşüş yaşandı. Bu verilerde iş hacmi satışlar endeksinde ise yüzde 2.9'luk artış kaydedildi.