Sektörden Cumhurbaşkanı'na yatay mimari desteği

Şehircilik Şurası'ndan dikey mimariye karşı olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sektör temsilcilerinden destek geldi

Sektörden Cumhurbaşkanı'na yatay mimari desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Şehircilik Şurası'nda yaptığı "Ben dikey mimariden değil, yatay mimariden yanayım!" açıklamasına sektör temsilcilerinden destek geldi. Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan, Türkiye'de şehir plancılığı kavramının oluşamadığını söyledi. 

Yatay mimarinin önemini yıllardır dile getiriyoruz

Cumhurbaşkanı'nın yorumlarına katılmamamınn mümkün olmadığını vurgulayan Arıkan, şehir plancılığı kavramanın oluşamamamasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu uyarıları yapmak zorunda kaldığına dikat çekti. Arıkan yapı olarak Türkiye'de yatay mimarinin önemine yıllardır dikkat çektiklerini ve Türkiye'nin ilk yatay yaşam projelerini gerçekleştiren firması olduklarını de belirten Arıkan:

"İnsanımızın en büyük hayali müstakil yatay bir yaşamda toprakla bütünleşebilmektir. Geliştirdiğimiz tek katlı villa projelerine olan talep bize insanımızın buna ne denli özlem duyduğunu kanıtlamaktadır. Şehirlerimizin ulaşım altyapılarına gerekli önemi vererek yatay yaşamı ulaşılabilir alanlara taşımamız mümkün. Bugün merkezi noktalardan çok uzak yerleşim alanlarında dahi otuz hatta kırk katlı binalara rastlamaktayız." dedi.

Daha yaşanabilir kentler için uzun vadeli planlar

Türkiye'nin daha yaşanabilir kentler için uzun vadeli planlara ihtiyaç duyduğunu da söyleyen Arıkan:

"Kalıcı çözüm ancak bu şekilde oluşabilir. Yatay yaşam felsefesinin bayrağını en önde taşıyan bir firma olarak Türk insanının bu mimariyi hak ettiğine inanıyor yaşanan gelişmelerden mutluluk duyuyoruz." şeklinde konuştu.