Sektörün yeni yıl hedefi: 1.5 milyon konut satışı

2015'i rekor satışla kapatmaya hazırlanan sektör, yeni yılda çıtayı daha da yükseltti. Sektör temsilcileri, Türkiye gayrimenkul pazarının, 1 milyon 500 konut satışını gerçekleştirecek iç dinamiklere sahip olduğunu vurguladı

Sektörün yeni yıl hedefi: 1.5 milyon konut satışı

2015 yılını daha önce görülmemiş konut satış rakamıyla tamamlamaya hazırlanan gayrimenkul sektörü 2016 çıtasını daha da yükseltti. Sektör temsilcileri, piyasa dinamiklerinin 1 milyon 500 konut satışını gerçekleştirecek güce sahip olduğunu açıkladı.

Ömer Faruk Çelik: Artık seçim yok

Sektörün yeni yıl hedefi: 1.5 milyon konut satışı

 

Sabah Gazetesi'nde yayınlanan Seda Tabak imzalı habere göre, 2016 yılı içinde 1 milyon 500 bin satış rakamına ulaşmanın zor olmayacağını söyleyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu hedef doğrultusunda Türkiye'nin en önemli avantajının 3-4 sene daha seçim yaşamayacak olması olduğunu söyledi. Türkiye iç pazarının dinamik olduğunu ve her yıl 600 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Çelik: "1 Kasım sonrasında yabancılara yönelik görüşmelerde artış kaydedildi. Bu yıl zirve bekliyorum. Gelecek yıllarda da bu tekrar edilebilir..." dedi.

Kritik faktör: Konut kredi faiz oranları

Sektörün yeni yıl hedefi: 1.5 milyon konut satışı

 

Mortgage yasasının tam anlamıyla işlerliği kavuşması halinde konut kredi faiz oranlarının yüzde 0.60-0.70 düzeyine inebileceğini, bu durumun da konut alıcısının üstündeki yükü büyük ölçüde azaltacağını söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni ekonomi yönetiminin de haçlar, imar mevzuatı, mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm gibi meselelerdeki sorunları yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. 

Gayrimenkul sektörünü 2016'da bekleyen büyük tehlike ne? Öğrenmek için tıklayın...

Mega projeler, 2016'ya damgasını vuracak
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da 2016 yılında yaşanacak olumlu gelişmelere mega projelerin önemli bir katkı sunacağını belirtti. Kurum, gayrimenkul sektörünün uzun vadeli yurtiçi dinamikleri her zaman canlı tutmaya yetecek gücü olduğunu da belirterek: 

"Mega projelerin hayat geçirilmesinin ardından inşaat sektörü adına önemli fırsatlar doğacaktır..." ifadelerini kullandı.