Siyasi krizler konut sektörünü etkilemedi

Gayrimenkul sektörü, seçim dönemleri, uluslararası siyasi krizler, iç güvenlik sorunlarına rağmen 2015'i başarılı bir performansla atlattı

Siyasi krizler konut sektörünü etkilemedi

Gayrimenkul sektörü,siyasi ve ekonomik krizlerin iz bıraktığı 2015 yılındaki başarılı performansıyla sektörel analiz ve raporlardan tam not almayı sürdürüyor.Son olarak, EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan Periskop Analiz'ın Aralık ayı raporu da, sektörün son iki yılda yüzde 10'luk bir büyüme kaydettiğini ortaya koydu.

Periskop Analiz: Seçim belirsizlikleri konut satışlarını etkilemedi
EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından her ay hazırlanan Periskop Analiz'in Aralık Ayı raporu, 2015 yılının olumsuz siyasi-diplomatik havasına rağmen, güçlü bir performans gösterildiğinin altını çizdi. Rapora göre Kasım ayında son bir yılda yaşanan konut kredisi kümülatif değişim oranı yüzde 15'i buldu. Geçen yılın aynı dönemindeki konut kredisi artışı ise yüzde 13 düzeyindeydi

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1'lik daralma
Raporun altını çizdiği en önemli verilerden biri de toplam konut satışının geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11.25'lik artış göstermesi oldu. Bu oran ipotekli satışlarda ise yüzde 14 düzeyinde gerçekleşti.

Periskop Analiz 2015 Aralık raporu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın... 

Periskop Analiz Aralık 2015 verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel müdürü Cansel Turgut Yazıcı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut satışlarının yüzde 1'lik daralma yaşadığını buna karşın son iki yıldaki büyümenin yüzde 10'u bulduğunu söyledi. Yazıcı, İstanbul'da konut satışlarının yüzde 7, İzmir'de yüzde 10, Ankara'da ise yüzde 12'lik artış gösterdiğini belirterek, konut satışlarının devam eden aylarda da kısmi bir artışla aynı seviyeleri tutturmasının beklendiğini söyledi.