Son 4 yılda Kartal'a 20 milyar dolar yatırım yapıldı

Kentsel dönüşümün Fikirtepe'den sonraki ikinci merkezi Kartal'da değerlenme düzeyi son 5 yılda yüzde 100 seviyesine ulaştı

Son 4 yılda Kartal'a 20 milyar dolar yatırım yapıldı

Kentsel dönüşümün Fikirtepe'den sonraki ikinci önemli merkezi konumunda bulunan Kartal ilçesinde değerlenme düzeyi son 5 yılda yüzde 100'ler seviyesine ulaştı. Bölgede riskli yapı stokunun önemli bir bölümünü oluşturan büyük sitelerin dönüşümü başarıyla yürütülürken, sanayi sitelerine ait arsaların da modern konut projelerinin inşasına tanıklık ettiğine dikkat çeken gayrimenkul geliştiricileri, ilçenin değerlenme eğiliminin önümüzdeki yıllarda da süreceğini vurguluyor.

Seneler bazında Kartal'ın değer kazanma eğilimi

Kartal'ın değer kazanma eğiliminde Anadolu Adalet Sarayı ve ilçeyi Kadıköy ve Marmaray aracılığıyla Avrupa Yakası'na bağlayan raylı sistem yatırımlarının büyük bir etkisi bulunuyor. Yürütülen araştırmalar, bu yatırımların başlamasıyla birlikte seneler bazında şu değerlenme eğilimlerine dikkat çekiyor:

- 2013: Yüzde 20
- 2014: Yüzde 13
- 2015: Yüzde 14
- 2016: Yüzde 22

Son 4 yılda 20 milyar dolarlık yatırım

Kartal'ın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle birlikte çok sayıda markalı konut projesine ev sahipliği yaptığını ve ilçenin son 5 yıl içinde yüzde 100 değer kazandığını söyleyen Amad Gayrimenkul Türkiye Müdürü Oğuzhan Olaş, bu değerlenme eğiliminin süreceğini söyledi. Olaş, ilçede markalı konut projelerinin yaygınlaştığını ve yaşam kalitesinin yükseldiğini belirterek: "Kartal'a son 4 yılda 20 milyar dolar yatırım yapıldı..." dedi.

Mega yatırımlar Kartal'a değer kazandırdı

Kartal'ın son 3 yıl içinde İstanbul'un en çok değer kazanan ilçeleri arasında yer aldığını ve kapsamlı alt yapı çalışmalarının bu eğilimin temel nedeni olduğunu da vurgulayan Amad Gayrimenkul Türkiye Müdürü Olaş: "İstanbul Anadolu Adalet Sarayı gibi kamu yatırımları, Kartal-Kadıköy metrosu gibi ulaşım projeleri ve kentsel dönüşüm etkisiyle gayrimenkulde son 3 yılda en fazla değer artışı görülen ilçeler arasında Kartal‘ı görüyoruz. Bu değer artışında bölgeye yapılan ulaşım ve kamu yatırımları önemli bir rol oynadı. Son dört yılda bölgeye yapılan yatırım 20 milyar dolara ulaştı. İlçe önümüzdeki dönemde de değerlenmeye ve cazibe merkezi olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı. 

Kartal sağlıklı planlama ile büyüyor 

İlçede 5 yıl öncesine kadar yaygın halde bulunan sanayi tesislerinin yerini modern konut projelerinin aldığını, kentsel dönüşüm hamlesinin boş araziler üzerinde değil, ağırlıklı olarak depreme uygun olmayan konutlar ve eski sanayi tesislerinin üzerinde yürütüldüğünü söyleyen Olaş: "Bu dönüşüm hareketi örnek bir nitelik taşıyor. Kartal sağlıklı bir kentsel planlama ve yapılaşma ile büyüyor. İlçe genelinde üniversite ve üstü eğitime sahip olanların oranı yüzde 45'lere dayandı. Bu ise İstanbul genelinindeki ortalamanın çok üzerinde bir orana işaret ediyor..." dedi. 

Kartal'ın yüksek potansiyeline yatırım yaptık

Yabancı sermayeli bir yatırımcı olarak Kartal'ı bu sebeple tercih ettiklerini ve Umran Yapı ortaklığıyla Kartal Wings projesini hayata geçirdiklerini belirten Olaş, projenin yatırım değerinin 200 milyon TL olduğunu vurguladı. Olaş, projenin kapanmaz Adalar ve Marmara Denizi Manzarasına sahip dairelerden oluştuğunu da belirterek: "Kartal Wings, ulaşım ağlarına yakınlığıyla Kartal bölgesinin en iddialı projeleri arasında yer alıyor..." dedi. 

Firma Bilgisi: amad gayrimenkul
Proje Bilgisi: kartal wings