TANAP Türk müteahhitlerine yaradı

TANAP'ta bugüne dek imzalanan 4.5 milyar dolarlık anlaşmanın yüzde 80'inin altına Türk müteahhitleri imza attı

TANAP Türk müteahhitlerine yaradı

Azerbaycan'dan Avrupa'ya uzanan doğalgaz taşıma projesi TANAP Türk müteahhitlerine yaradı. Bugüne dek imzalanan 4.5 milyar dolarlık iş anlaşmalarının yüzde 80'inin altında Türk müteahhitlerinin imzasının bulunduğu açıklandı.

Aslan payı Türk müteahhitlerinin
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin bugün geldiği son nokta hakkında bilgi veren TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Türk müteahhitlerini iş hacminin yüzde 80'ler düzeyine ulaştığını söyledi. Gürcistan sınırından başlayan ve BOTAŞ'a gaz teslimatının yapılacağı Eskişehir çıkışına dek 56 inçlik 1.334 kilometre uzunluğundaki ilk kısma ait 480 kilometrelik boru kaynağının tamamlandığını belirten Düzyol:

"Bu ana dek 4.5 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. TANAP'da aslan payını yüzde 80'lik iş hacmi boyutuyla Türk üretici ve müteahhitleri aldı..." dedi.

TANAP Türk müteahhitlerine yaradı

Boruların yüzde 80'i Türkiye'de üretiliyor
Düzyol, TANAP'ta kullanılan boruların yüzde 80 düzeyinde Türkiye'de üretildiğini ve maliyet girdileri alanında önemli fiyat düşüşlerinin yaşandığını belirterek, malzeme ve ekiptam temininde sür ve fiyat açısından rahatladıkları bilgisini verdi. TANAP'ın Türk müteahhitlik sektörü açısından büyük önem taşıdığını da belirten Düzyol:

" Önceden daha çok yurt dışı ihalelere ilgi duyan Türk müteahhitleri, yurt dışı piyasalardaki daralma nedeniyle TANAP'a büyük ilgi gösterdiler, bu da bize büyük avantaj sağladı" dedi. 

Tanap'ın Türkiye ekonomosine etkisi
Azerbaycan petrolünü Türkiye ve Avrupa üzerinden İtalya'ya dek uzatacak TANAP için toplamda 45 milyar dolarlık bir harcama yapılması bekleniyor. Proje ile birlikte Türkiye'nin doğalgazda Rusya'ya bağımlılık ve istihdam gibi çok önemli ekonomik kazanımlar elde edeceği vurgulanıyor.