Tapu harcı nedir? Örneklerle tapu harcı hesaplama 2016

Tapu harcı, taşınmaz alım satımlarında verilen tapu hizmetinin karşılığıdır. Tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcı hesaplama 2016...

Tapu harcı nedir? Örneklerle tapu harcı hesaplama 2016

Tapu harcı, taşınmaz alım satımlarında verilen tapu hizmetinin karşılığıdır. Tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcı hesaplama 2016...  

Tapu İl Müdürlükleri tarafından verilen tapu hizmetleri için ödenen bedele tapu harcı denir. Konut alım satımlarından ödenmesi zorunlu olan tapu harcının belirlenebilmesi için önce taşınmazın tapuda satış bedeli belirleniyor. Bu bedel kredili alımlarda kredi üzerinde, nakit alımlarda ise emlak vergisinde beyan edilen devir ve istisap bedeli üzerinden hesaplanır. 

Tapu harcı nasıl hesaplanır? 

Tapu harcı hesaplama işleminde 2016 yılı oranı binde 20 olarak belirlendi. Taşınmazın tapu dairesindeki tapu dairesindeki tapu devir işlemleri için taşınmazın satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı ödemesi, satıcı ve alıcı tarafından ayrı ayrı yapılıyor. Bazı durumlarda ise mal sahibi ile alıcı anlaşma yaparsa tapu harcı alıcı tarafından binde 40 oranında tahsil edilebiliyor. 

Örneğin; Değeri 200 bin TL olan bir konut için alıcının ödeyeceği tapu harcı 4 bin TL, satıcının ödeyeceği tapu harcı 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL tapu harcı ödemesi yapılacaktır. Değeri 100 bin TL olan bir konut için ise alıcı ve satıcı ayrı ayrı 2 bin TL tapu harcı ödemesi yapacaktır. 

Örneklerle tapu harcı hesaplama tablosu 2016 

Değeri 100 bin TL olan bir konut için 2 bin TL satıcı, 2 bin TL alıcı olmak üzere toplam 4 bin TL, 
Değeri 150 bin TL olan bir konut için 3 bin TL satıcı, 3 bin TL alıcı olmak üzere toplam 6 bin TL,
Değeri 200 bin TL olan bir konut için 4 bin TL satıcı, 4  bin TL alıcı olmak üzere toplam 8 bin TL,
Değeri 250 bin TL olan bir konut için 5 bin TL satıcı, 5 bin TL alıcı olmak üzere toplam 10 bin TL,
Değeri 300 bin TL olan bir konut için 6 bin TL satıcı, 6 bin TL alıcı olmak üzere toplam 12 bin TL,
Değeri 350 bin TL olan bir konut için 7 bin TL satıcı, 7 bin TL alıcı olmak üzere toplam 14 bin TL tapu harcı ödemesi yapılacaktır.