TMSF Basmane Çukuru itirazını görmedi

Basmane Çukuru ihalesinin "hukuksal geçerliliği" olmadığını iddia eden Güç Yapı A.Ş itirazına rağmen TMSF prosedür uygulamalarına devam etti ve nihai karar için Rekabet Kurulu'na başvuru yaptı

TMSF Basmane Çukuru itirazını görmedi

Yaklaşık 16 yıldır İzmir Basmane Çukuru olarak bilinen arazi üzerinde proje geliştirmeye çalışan ancak bürokratik ve hukuksal engeller nedeniyle harekete geçemeyen Güç Yapı A.Ş. itirazları TMSF tarafından görmezden gelindi. Basmane Çukuru İhalesi ile ilgili Güç Yapı A.Ş.'nin açıklamalarına yanıt vermeyen TMSF, prosedür işlemlere devam etti ve ihaleyle ilgili olarak Rekabet Kurulu'na başvuruda bulundu.

TMSF'den Rekabet Kurulu'na başvuru
Basmane Çukuru olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi ve İktisadi Bütünlüğü'nü geçen hafta içerisinde Livamina Madencilik'e 80 milyon dolar karşılığında satan TMSF Kurulu, satışla ilgili nihai karar için Rekabet Kurulu'na başvuru yaptı. Güç Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu'nun itirazlarına rağmen konuyu görüşecek olan Rekabet Kurulu, satışla ilgili şartlar ve teklifleri incelemesinin ardından son kararı verecek. Rekabet Kurulu daha önceki dönemlerde de Fon Kurulu'nun bazı satış girişimlerini reddetmişti.

Basmane Çukuru ihalesi geçersiz mi? Güç Yapı A.Ş.'nin itirazı için tıklayın...

Güç Yapı ne demişti?
Yaklaşık 16 yıldır Basmane Çukuru üzerinde proje geliştirmek üzere çalışmalar yürüten ancak hukuki ve bürokratik engeller yüzünden bir sonuca ulaşılamadığını belirten Güç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, TMSF ihalesinin yasalar önünde geçersiz olduğunu iddia etmişti. Zorlu yaptığı açıklamada:

"Çukur kurtuldu diyebilmek için hukuki karar zorunludur. Hayali değerlendirmelerle oluşturulan algı ortamı yanıltıcıdır. TMSF tarafından düzenlenen ihale yasalar önünde geçersizdir; ihale çukuru kurtarmadı, derinleştirdi.Bu arazi, ihaleye çıkarılamaz, satılamaz, devredilemez... Bu araziye inşaat yapılamaz..." demişti