TOKİ Çeşme Konutları son durum

TOKİ Çeşme Konutları’nda son durum ne?

TOKİ Çeşme Konutları son durum

TOKİ Çeşme Konutları son durum hakkındaki bilgiyi AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait verdi. İzmir'in sayfiye ilçesi Çeşme'ye TOKİ'nin I. Etap konutlarının yapımına başlandığı müjdesini veren Rıfat Sait, "Çeşme'de artık dar gelirli vatandaşlarımız için de konutlar olacak" dedi.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile bölgede incelemelerde bulunan Sait, konutların örnek proje olacağını belirtti. Çeşme'nin sadece gelir düzeyi yüksek vatandaşların yaşadığı bir yer olmadığını hatırlatan Sait, "Yazın burada kumsalda gecelemek zorunda kalan mevsimlik işçiler, otel çalışanları var, köylerde yaşayan vatandaşlarımız, bölgede hizmet veren memur kardeşlerimiz var. Bu vatandaşlarımızın konut ihtiyacını karşılamamız gerekiyordu. Sağ olsun, TOKİ buraya güzel bir hizmet sunacak" dedi.

Projede iddia edilenin aksine, 450 bin metrekare alanın sadece yüzde 20 kadarına bina inşaatı yapılacak diyen Sait, "Diğer bölümler ise park bahçe, sağlık tesisi, yol, kamusal ve sosyal alan, kreş, ilköğretim okulu, orta öğretim okulu, lise, cami, spor tesisleri, pazaryeri ve site içi otopark gibi ortak kullanım alanlarını kapsamakta. Bugün için bir tane dikili ağaç olmayan araziye çoğu zeytin ağacı olmak üzere 5 bin fidan dikilecek. Ağaç boyunu geçmeyen binaların yer aldığı proje kapsamında, 3+1 ve 2+1 tipinde, zemin + 2 kat olmak üzere konutlar yapılacak. Tüm altyapı ve kamusal, sosyal tesisler bitirilmiş olarak noter huzurunda yapılacak çekilişle hak sahiplerine teslim edilecek" diye konuştu.

TOKİ'den ev sahibi olabilmek için gerekli şartlar hakkında da bilgi veren Sait, "Söylenenlerin aksine TOKİ konutlarına başvuru için aranan temel şartlar; TC vatandaşı olmak, Çeşme nüfusuna kayıtlı olmak veya son 5 yıldır Çeşme'de ikamet ediyor olmak, çocuklu dul bayanlar hariç 25 yaş üzeri olmak, tüm aile fertlerinin geliri 2 bin 600 lirayı aşmamak, üzerine belirli koşulları taşıyan tapulu malı olmamak. Burada Çeşme'de yaşamı paylaşan dar gelirli vatandaşlarımız gözetilmiştir" açıklamalarını yaptı.

Firma Bilgisi: Toki
Proje Bilgisi: Çeşme Konutları