TOKİ dar ve orta gelir grubu başvuru şartları

TOKİ dar ve orta gelir grubu başvuru şartları TOKİ Konut Edinme Rehberi'nde açıklandı

TOKİ dar ve orta gelir grubu başvuru şartları

18 Ocak 2014 / Emlakwebtv
TOKİ dar ve orta gelir grup konutları anahtar tesliminden bir yıl sonra devredilebilmektedir. Dar ve orta gelir grubuna yönelik olarak 75 m2 - 130 m2 büyüklüğünde üretilen konutlar; genel uygulama kapsamında “yüzde 10 peşinat, 8 yıl vade” ya da “yüzde 15 peşinat, 9 yıl vade” ya da “yüzde 25 peşinat, 10 yıl vade” seçenekleriyle satışa sunulmaktadır. Ancak bazı özel uygulamalarda konut peşinat yüzdesi ve vade uygulaması değişebilmektedir. Aylık taksit miktarı, başvuru ilanlarında belirtilmektedir.

TOKİ dar ve orta gelir grupları başvuru koşulları
-Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olmak,
-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız bir konutu bulunmamak,
-Talebin çok yüksek olduğu bölgelerde, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde belli bir süredir ikamet ediyor olmak koşulu aranmaktadır.

Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisi hariç diğer kategorilerde, bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi veya velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapma hakkı tanınmıştır. Bunun dışında biden fazla başvuru da kabul edilmemektedir. 

Sözleşmeler, şerefiyeli konut satış bedelleri üzerinden imzalanmaktadır. Şerefiyeli konut satış bedellerine KDV, Banka Komisyonu (BSMV ile birlikte) ve damga vergisi dahil edilmemekte olup bu tutarlar hak sahibi olanlara aittir. Konutlar için altı aylık dönem başları olan Ocak ve Temmuz ayların da ara ödeme yapılabilmektedir.

TOKİ dar ve orta gelir grup konutlarına başvuru yapılıp da yedek listesinde isminize rastladığınız durumlarda; alıcıların sözleşme işlemlerinin bitmesi ve kalan konut sayısının belirlenmesi beklenmelidir. Daha sonra yedek alıcılar kura sıralamasına göre işlemler gerçekleşir. TOKİ, Emekli Sandığı’nca maaşa bağlanan şehit ailelerine, terör malulleri ile dul ve yetimlerine faizsiz konut kredisi vermektedir. Krediden yararlanabilmek için, emekli sandığından hak sahibi olduğuna dair belge gereklidir. Hiçbir şekilde adı çıkmayan, konut sahibi hakkı kazanamayan kişilerin ödedikleri peşinat da kura çekimini takip eden ay içinde belirlenen bir tarihten itibaren iade edilmektedir.

Firma Bilgisi: Toki