TOKİ’den üçüncü havaalanı açıklaması

TOKİ “İstanbul 3. Havaalanı Projesi” kamulaştırma süreciyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı

TOKİ’den üçüncü havaalanı açıklaması

20 Ocak 2014 / emlakwebtv

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan, “İstanbul 3. Havaalanı Projesi” kamulaştırma süreciyle ilgili haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. TOKİ’den yapılan açıklama şöyle:

İstanbul ili Avrupa yakası Rezerv Yapı Alanı’nda yer alan “İstanbul 3. Havaalanı Projesi” için kamulaştırma çalışmalarının yürütüldüğü bilinmektedir. Havaalanı kamulaştırma alanı yaklaşık 7.700 hektar olup bu alanın yaklaşık 152,5 hektarlık kısmı özel mülkiyete konu olup gerekli bütçe ayrılmıştır. Proje alanının geriye kalan kısmının tamamı kamu tasarrufundadır. Kamulaştırma bedelinin tespit yöntemi ise; 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 11. maddesinde belirtilen hüküm, usul, esas ve bilimsel çalışmalar ve SPK lisanslı ekspertiz verileri esas alınarak fiyat tespitleri yapılmaktadır.

İstanbul 3. Havaalanı Projesi’nin ülke ve dünya ölçeğinde bir yatırım olması sebebi ile projenin daha hızlı ilerleyebilmesi için Bakanlar Kurulu’nun 02 Ocak 2014 tarihli kararı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) “Acele Kamulaştırma” yetkisi verilmiştir. İdaremizce bölgede yapılan kamulaştırmalar, İstanbul 3. Havaalanı Projesi için yapılmakta olup, başka bir amaçla kullanılması söz konusu değildir. Kamulaştırma işleminin tamamlanmasından sonra bahse konu taşınmazlar; İstanbul 3. Havaalanı Projesi’nin gerçekleştirilebilmesi amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına tahsis edilmek şartıyla Hazineye devredilecektir.

Sonuç olarak; son zamanlarda bahse konu bölgeye ilişkin gerek görsel gerekse yazılı basında İdaremiz aleyhine çıkan haberler gerçeği yansıtmamakta olup İdaremizce yapılan tüm çalışmalar ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak yanlış haberlere itibar edilmemesi, kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Firma Bilgisi: Toki