TOKİ Kayabaşı ihalesi iptal edildi

TOKİ, en yüksek teklifin Makro İnşaat tarafından verildiği Kayabaşı ihalesini iptal etti. İhalenin plan değişikliği nedeniyle iptal edildiği açıklandı

TOKİ Kayabaşı ihalesi iptal edildi

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, en yüksek teklifi, 1.2 milyar TL ile Makro İnşaat'ın yaptığı 51 bin metrekarelik Kayabaşı arazisi ihalesini iptal etti. İptal gerekçesi ise plan değişikliği... Yeni ihalenin tarihi ilerleyen günlerde belli olacak. 

TOKİ Kayabaşı İhalesi iptal edildi
TOKİ'nin 51 bin metrekarelik İstanbul Kayabaşı ihalesi, plan değişikliği gerekçesiyle iptal edildi. ihaleye konu edilen parselde plan değişikliğine gidildiğinin vurgulandığı TOKİ açıklamasında: 

"İhaleye konu edilen parselde plan değişikliği söz konusu olduğundan dolayı ihale, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Satış, Devir, İntikal, Kiraya Verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği'nin 21. maddesi ve Teklif Alma Şartnamesi'nin 16. maddesine göre yeniden yapılacaktır" denildi. 

Makro İnşaat'ın 1 milyar 285 milyon TL ile en yüksek teklifi verdiği ihaleye 8 firma katılmış ve ihale güçlü bir rekabete tanık olmuştu. Makro İnşaat Kayabaşı ihalesini idare payı gelirinde 257 milyon TL karşılığında kazanmıştı. İhalenin ikinci oturumunda gerçekleştirilen 876 ada 2 parsel ihalesini de kazanan Makro İnşaat, 50.6 bin metrekarelik arsa karşılığında idareye 306 milyon TL teklif etmişti. 

TOKİ Kayabaşı ihalesi iptal edildi

Türkiye'nin en büyük uydukent projesinin inşa edileceği Kayabaşı arazisi 3'üncü Köprü bağlantı yolu güzergahı üzerinde bulunuyor. Proje Atatürk Havalimanı'na 17, Üçüncü Havalimanı'na ise 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Proje alanında ayrıca Olimpiyat Stadı ve Şehir Hastanesi gibi yatırımlara yer verilecek. Isı ve enerji ihtiyacının büyük oranda güneş enerjisi ile sağlanacağı projede binalar depreme dayanıklı olarak inşa edilecek.