TOKİ'nin 2023 hedefi: 1 milyon konut

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, dairenin 2023 yılına kadar 1 milyon konut yapmayı hedeflediğini açıkladı

TOKİ'nin 2023 hedefi: 1 milyon konut

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ'nin 79 ilde 800'e yakın aktif şantiyede, yıllık yaklaşık 12 milyar lira yatırım yapan büyük bir kuruluş olduğunu söyledi.

2023'e kadar 1 milyon konut
İdarenin 2023 yılına kadar 1 milyon konut hedefi bulunduğuna dikkat çeken Turan, '2023 itibarıyla 1 milyon konut hedefini aşmış olacağız. Bu, nüfusa baktığınızda yaklaşık 5 milyon insanımızın TOKİ evlerinde oturacağı anlamına geliyor' diye konuştu.

12 yılda 655 bin konut
Turan, TOKİ'nin 12 yılda yaklaşık 655 bin konut ürettiğini, 7 bine yakın da sosyal konut inşa ettiklerini anlatarak, "Bunların içinde 600-700 civarında cami, yüzlerce okul inşa edildi. Sadece son 3 yılda ihale edilen 286 hastanenin 140'ı tamamlanarak teslim edildi, 146'sının inşası devam ediyor. Türkiye'nin bugün geldiği noktayı anlamak için bir veriyi paylaşmak istiyorum; TOKİ, 2002 yılından 2014 yılı sonuna kadar 113 milyar liralık direkt yatırım yapmıştır." diye konuştu.

TOKİ'nin geçmişte inşa ettiği konutların "insanları acil olarak yuva sahibi yapma" idealiyle o günkü ekonomik ve fiziki koşullarda hayata geçirildiğini, bunun asla unutulmaması gerektiğini dile getiren Turan, hem halkın hem de idarecilerin beklentilerinin artık değiştiğini ve geliştiğini söyledi.

"5 milyon insanımız TOKİ evlerinde oturacak"
Turan, dünün beklentilerine, dünün imkan ve kabiliyetleriyle güç, omuz veren TOKİ konutlarından, bugünün beklentilerine bugünün imkan ve kabiliyetleriyle çözüm üretecek konutlara ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, özellikle dar gelirle vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak için çabaladıklarını vurguladı. Turan, şöyle devam etti: "Bugüne kadar TOKİ'nin yaptığı konutların yüzde 85'i sosyal konut uygulamasıdır. Bu oranı düşürmeden nitelikli sosyal konut üretimini hedefliyoruz. 2015 yılı için ki bunun 3 ayını geçtik şu anda, asgari 50 bin nitelikli sosyal konut, ihale etmiş olacağız."

İdarenin 2023 yılına kadar 1 milyon konut hedefi bulunduğuna dikkat çeken Turan, "2023 itibarıyla 1 milyon konut hedefini aşmış olacağız. Bu, nüfusa baktığınızda yaklaşık 5 milyon insanımızın TOKİ evlerinde oturacağı anlamına geliyor." diye konuştu.

"Kentsel dönüşümde yeni konseptimiz"
TOKİ'nin kentsel dönüşüm alanında yer alan en güçlü kuruluş olduğuna da değinen Turan, şunları kaydetti: "53 vilayetimizde 106 alanda kentsel dönüşüm faaliyeti yürütüyoruz. Yeni konseptimiz kentsel dönüşümde Türkiye'nin depremselliğiyle doğru orantılı olarak, deprem kuşağı neresiyse kentsel dönüşüm önceliğimiz orası. Çok yakın zamanda Gemlik'te de yeni bir şehirleşme başlatacağız inşallah. Şu anda kentsel dönüşüm odaklı 40 bin konut inşaatımız devam ediyor, 280 bin konutluk da planlamamız var. Bunun için Başbakanımıza da hazırlık yaptık, sunacağız inşallah seçimden sonra. Bu stratejiyi daha yoğun şekilde kentsel dönüşüm odaklı devam ettirmemiz lazım."

İstanbul'da bin 500 konutu satışa çıkardıklarını aktaran Turan, "Bir hafta oldu, tamamı kuralı satış. 400'ü alt gelir grubu, bin 100'ü orta gelir grubu. Bir hafta içinde, daha 4 haftası var, 30 bin vatandaşımız peşinat da yatırarak buraya müracaat etti. Sivas'ta 750 konuta 12 bin 500 müracaat oldu." ifadesini kullandı.

Firma Bilgisi: Toki