Yılın ikinci TOKİ kampanyasına 13 binin üzerinde başvuru

TOKİ tarafından 2018 yılının ikinci indirim kampanyasına da vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Turan 13 bin 321 başvurunun yapıldığını açıkladı

Yılın ikinci TOKİ kampanyasına 13 binin üzerinde başvuru

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından  2018 yılının ikinci indirim kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, borcunu ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen iş yeri ve konut alıcılarının yüzde 24 indirim kampanyasına kısmi ödemelrle beraber 13 bin 321 vatandaşın başvurduğunu belirtti. Bu başvurulardan elde edilen gelir ise 588 milyon 575 bin TL'ye ulaştı. 

Yüzde 24 indirim kampanyasına yoğun ilgi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumun 2018 yılının ikinci yarısında geliştirdiği kampanyanın sonuçlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yüzde 24 indirimle borçlarının tamamını ödeyerek tapularına hemen kavuşma olanağı sunan kampanyadan 13 bin 321 vatandaşın yararlandığını söyleyen Turan, elde edilen toplam geliri ise 588 milyon 575 bin TL olarak duyurdu. 

Yılın ikinci TOKİ kampanyasına 13 binin üzerinde başvuru

Borçların büyük kısmı yastık altı ile kapatıldı

Açıklamasında borçlarını kapatan vatandaşların büyük oranda yastık altı tabir edilen kişisel birikimlerine başvurduğu üzerinde de duran TOKİ Başkanı Turan: "Yastık altından çıkan 570 milyon TL piyasaya girmiş oldu. Gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan yapılan ödeme oranları bizleri sevindirdi. Kredi kullanılmadan tasarruf ile gelen yastık altı parası da ekonomiye kazandırılmış oldu." ifadelerini kullandı

11 günde 5 bine yakın başvuru yapılmıştı

 11 günde 4 bin 955 konut ve iş yeri sahibinin yaptığı müracaatlarla 212 milyon 35 bin TL'lik borç da kapanmış oldu. Diğer taraftan borcunun bir kısmı ödeyen 527 kişi de 16 milyon 455 bin TL'lik borcu kapatmak için ilk adımını atmış oldu. 

Yastık altı paralar TOKİ'ye aktı

TOKİ tarafından borcunu erken kapatmak isteyen vatandaşlara tanınan yüzde 24 indirim kampanyasının ilk etabı yoğun ilgi ile aşıldı. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, vatandaşların erken borç kapama girişmleri ile tapularını almaya hak kazandığını belirtti. Yapılan açıklamada ödenen borcun yalaşık 217 milyon TL'sinin yastık altı olarak tabir edilen birikimlerle karşılandığı bilgisi verildi. TOKİ Başkanı Turan: "Borçların yüzd 95'i yastık altı paralarıyla ödendi. KRedi kullanılmadan tasarruf ile gelen paralar ekonomiye kazandırıldı." dedi. 

 

Yılın ikinci TOKİ kampanyasına büyük ilgi

 

TOKİ Borçlularına ödeme fırsatı

Toplu Konut İdaresi - TOKİ'den konut satın alan ancak borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara müjde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi. Bakan Kurum, vatandaşların borçlarının uygun bir biçimde güncelleneceğini söyledi. 

TOKİ'den borçlulara dönük çalışma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'den konut alan vatandaşlarla ilgili açıklamasında: "Daha önce TOKİ'den konut satın almış vatandaşlarla ilgili olarak idaremiz çalışmalar yapıyor." dedi. Çalışmanın borçların güncellenmesine yönelik olduğunu söyleyen Kurum: "Borçların güncellenmesi noktasında enflasyonunun daha altında güncellemeyi meydana getirecek bir düzenleme yapılıyor." ifadelerini kullandı. 

 

Yılın ikinci TOKİ kampanyasına büyük ilgi

 

Enflasyonun altında düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, enflasyon, TEFE ve TÜFE ortalamasının yüzde 18 ila 20 seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak: "Bunun da altında bir düzenleme yapacağız. Bu düzenlemeyle birlikte inşallah vatandaşlarımızı uygun bir imkan sunuyor olacağız." dedi. 

 

Bakan Kurum'dan TOKİ borçlularına müjde

 

Yılın ikinci kampanyası  21 Eylül'de başladı

Toplu Konut İdaresi 2018 yılındaki ikinci indirim kampanyasına 21 Eylül 2018 Cuma günü yeniden başladı. Borcunu erken tapatarak tapusunu hemen almak isteyen vatandaşlara yönelik ikinci kampanyada da peşin ödemelerde yüzde 24 indirim sunuluyor. 

Bu yıl yüzde 24 indirim

Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni indirim kampanyasında borcunu peşin ödeyen vatandaşlara yüzde 20 indirim uyguladıklarını vurgulayarak: "Cuma günü başlayacak olan kampanyada indirim oranını yüzde 24 olarak uygulayacağız." ifadelerini kullandı. Mehmet Ergün Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının 21 Eylül-18 Ekim tarihleri arasında ilgili bankalara başvurabileceklerine de dikkat çekti. 

 

2018'in ikinci TOKİ kampanyası Cuma günü başlıyor

 

TOKİ'den İkinci İndirim Kampanyası

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 2018'in ikinci indirim kampanyası için takvimi belirledi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için yeni bir indirim kampanyası hazırladıklarını vurgulayraak: "Vatandaşlarımızın bu yöndeki beklentilerinüzerine 2018 yılı için indirim kampanyamızın ikincisini düzenlemeye karar erdik. Bu kampanyada indirim oranını ie yüzde 24'e çıkardık." dedi. 

Başvurular 21 Eylül ile 19 Ekim arasında

TOKİ tarafından düzenlenecek ikinci kampanyan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için başvurular 21 Eylül tarihinde başlayacak. TOKİ Başkanı Turan vatandaşların 19 Ekim 2018 tarihleri arasında ilgili bankaya  başvuruda bulunabilecekleri bilgisini vererek: "Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranında faydalanmak mümkün olmayacak." ifadelerini kullandı. 

Kampanyadan kimler yararlanabilecek

TOKİ Kampanyasından vadesi 12 ay ya da daha az kalan projelerin yararlanamayacağını da söyleyen Başkan Turan, şüsre 24 indirim kampanyasından tüm borç bakiyesini kapatamayacak duumda olan vatandaşların da yararlanabileceğini söyledi. Turan, bu vatandaşların borç bakiyesinin yüzde 25'inden az olmamak kaydıyla yaptıkları peşin ödeme ile yüzde 24'lük indirimden yararlanabileceklerini belirterek: "Kampanyalar belli prosedürlere ve vatandaşların durumuna göre yapılıyor. Yaz aylarında vatandaşlarımızın çoğu köyünde ya da tatilde olduğu için indirim kampanyamızı bahar aylarında yapıyoruz" dedi. ifadelerini kullandı. 

 

TOKİ'den 2018'in ikinci kampanyası

 

2018'in ilk kampanyası:Yüzde 25 peşinata yüzde 20 indirim

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen "Yüzde 20" indirim kampanyasının 2018 takvimi netleşti. TOKİ'den konut ya da işyeri alan vatandaşlara borçlarını erkenden kapatma ve tapularına bir an önce kavuşma şansı sunan kampanya için başvurular 24 Nisan'da başlayacak. TOKİ'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre başvurular 18 Mayıs tarihine kadar devam edecek. TOKİ'nin bu yılki yüzde 20 indirim fırsatından bor bakiyesinin tamamını kapatamayacak vatandaşlar da yararlanacak

TOKİ'den borç bitiren kampanya

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, kurumdan konut ya da işyeri alan ve ödemelerini düzenli olarak yapmakta olan vatandaşlara borçlarını erkenden bitirme ve tapularına hemen kavuşma şansı sunan yüzde 20 indirim kampanyasının tarihini netleştirdi. Bu yıl 24 Nisan ile 18 Mayıs tarihleri arasında başvuruda bulunan vatandaşlar, peşin ödeme koşuluyla TOKİ'ye olan borçlarını ödeyerek tapularına kavuşabilecekler. 

Yüzde 25'e yüzde 20 indirim

Kampanyanın bu yılki uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen işyeri ve konut alıcılarından gelen yoğun talep üzerine, geri ödemeleri devam eden gayrimenkulleri kapsayan bir indirim kampanyası hazırladıklarını dile getirdi. Turan, 2018 yılında gerçekleştirilen indirim kampanyası ile vatandaşların beklentilerini gidermeyi hedeflediklerini belirterek, bu yılki kampanyada esnek ödeme planı yaptıklarına dikkat çekti. Turan, bu yılki kampanyadan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlanabileceğini belirterek: "Borcunun tamamını kapatamayacak vatandaşlarımız borç bakiyesinin %25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde %20 indirim kampanyasından faydalanabilecek" dedi. 

24 Nisan -18 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapılabilecek

Kampanyanın 24 Nisan 2018 tarihinde başlayacağını ve 18 Mayıs tarihine kadar süreceğini de dile getiren Turan, bankalara da konuyla ilgili başvuruların yapılabileceğini söyledi. Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşların, son başvuru tarihine kadar başvurularını yapmasının gerektiğini de hatırlatarak: "Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması da mümkün olmayacak." şeklinde konuştu. 

Kampanyaya katılım koşulları

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyasına katılmak isteyen vatandaşların, başvuru tarihi itibarıyla TOKİ'ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi vb borçlara sahip olmaması şartı aranacak. KAmpanya satışları 2016 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş olan ve geri ödeme taksitleri de 2016 ılı sonuna kadar başlamış olan iş yerleri ve konut sahiplerini kapsayacak. Kampanya'ya vadesi 12 ay ya da daha az kalan projeler de dahil edilmeyecek. 

Geçen yıl 950.7 milyonluk borç kapatılmıştı

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyasına geçen yıl 17 bin 706 kişinin katıldığını ve toplamda 95 milyon 767 bin TL'lik borç kapatıldığını belirten Turan, bor bakiyelerini kapatarak indirimden yararlanmak isteyen vatandaşların, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzaladıkları bankalardan konut kredisi kullanabileceklerini de sözlerine ekledi. 


Benzer Haberler

TOKİ 277 taşınmaz için ihaleye çıkıyor

TOKİ 277 taşınmaz için ihaleye çıkıyor

TOKİ'nin 20 yıl vadeli faizsiz kredisinden kimler yararlanacak?

TOKİ'nin 20 yıl vadeli faizsiz kredisinden kimler yararlanacak?

Ayder dönüşümü Nisan'da başlıyor

Ayder dönüşümü Nisan'da başlıyor

TOKİ'den dar gelirlilere konut müjdesi

TOKİ'den dar gelirlilere konut müjdesi

Kartal'da ikinci riskli binanın yıkımı başladı

Kartal'da ikinci riskli binanın yıkımı başladı

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: En uygun kredi teklifleri

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: En uygun kredi teklifleri

Bakan Kurum'dan Kapadokya inşaatları açıklaması

Bakan Kurum'dan Kapadokya inşaatları açıklaması

Murat Kurum: Türkiye'deki binaların yüzde 30'u riskli

Murat Kurum: Türkiye'deki binaların yüzde 30'u riskli

İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde tarihi düşüş

İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde tarihi düşüş

Çanakkale depremi öncü değil, uyarıcı...

Çanakkale depremi öncü değil, uyarıcı...

Ordu'da 7 riskli ev tahliye edildi

Ordu'da 7 riskli ev tahliye edildi

2019 demir yolu yatırımlarının yılı olacak

2019 demir yolu yatırımlarının yılı olacak

Binanızın sağlamlığını ölçmede kullanabileceğiniz 7 kriter

Binanızın sağlamlığını ölçmede kullanabileceğiniz 7 kriter

İstanbul Valiliği 'afet riski' taşıyan alanların tespiti çalışmalarına başlıyor

İstanbul Valiliği 'afet riski' taşıyan alanların tespiti çalışmalarına başlıyor

İnşaat maliyet endeksi 1 yılda yüzde 25.65 arttı

İnşaat maliyet endeksi 1 yılda yüzde 25.65 arttı

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum:  Test sürüşü yapıldı

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum: Test sürüşü yapıldı

Mersin Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Mersin Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Çamlıca Camii son durum: Cami tamam, külliye için geri sayım

Çamlıca Camii son durum: Cami tamam, külliye için geri sayım

İstanbul Havalimanı'ndan 4 yeni uçuş

İstanbul Havalimanı'ndan 4 yeni uçuş

Yapı ruhsatlarında tarihi düşüş

Yapı ruhsatlarında tarihi düşüş

AVM sayılarındaki büyüme sürüyor

AVM sayılarındaki büyüme sürüyor

Konut stokunun yüzde 40'ı İstanbul'da

Konut stokunun yüzde 40'ı İstanbul'da

Kanal Edirne'de sona doğru

Kanal Edirne'de sona doğru

İstanbul Havalimanı metrolarının imar planlarına onay

İstanbul Havalimanı metrolarının imar planlarına onay

Yabancıya satışta olumlu rüzgar sürüyor

Yabancıya satışta olumlu rüzgar sürüyor

EN ÇOK OKUNANLAR