TOKİ'den yüzde 25 peşinata 'yüzde 20' indirim kampanyası

TOKİ'den konut ve işyeri alan vatandaşlara borçlarını erkenden kapatma şansı sunan yüzde 20 indirim kampanyası 24 Nisan'da başlıyor. TOKİ'nin bu yılki yüzde 20 indirim fırsatından borç bakiyesinin tamamını kapatamayacak vatandaşlar da yararlanacak

TOKİ'den yüzde 25 peşinata 'yüzde 20' indirim kampanyası

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen "Yüzde 20" indirim kampanyasının 2018 takvimi netleşti. TOKİ'den konut ya da işyeri alan vatandaşlara borçlarını erkenden kapatma ve tapularına bir an önce kavuşma şansı sunan kampanya için başvurular 24 Nisan'da başlayacak. TOKİ'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre başvurular 18 Mayıs tarihine kadar devam edecek. TOKİ'nin bu yılki yüzde 20 indirim fırsatından bor bakiyesinin tamamını kapatamayacak vatandaşlar da yararlanacak

TOKİ'den borç bitiren kampanya

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, kurumdan konut ya da işyeri alan ve ödemelerini düzenli olarak yapmakta olan vatandaşlara borçlarını erkenden bitirme ve tapularına hemen kavuşma şansı sunan yüzde 20 indirim kampanyasının tarihini netleştirdi. Bu yıl 24 Nisan ile 18 Mayıs tarihleri arasında başvuruda bulunan vatandaşlar, peşin ödeme koşuluyla TOKİ'ye olan borçlarını ödeyerek tapularına kavuşabilecekler. 

Yüzde 25'e yüzde 20 indirim

Kampanyanın bu yılki uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen işyeri ve konut alıcılarından gelen yoğun talep üzerine, geri ödemeleri devam eden gayrimenkulleri kapsayan bir indirim kampanyası hazırladıklarını dile getirdi. Turan, 2018 yılında gerçekleştirilen indirim kampanyası ile vatandaşların beklentilerini gidermeyi hedeflediklerini belirterek, bu yılki kampanyada esnek ödeme planı yaptıklarına dikkat çekti. Turan, bu yılki kampanyadan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlanabileceğini belirterek: "Borcunun tamamını kapatamayacak vatandaşlarımız borç bakiyesinin %25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde %20 indirim kampanyasından faydalanabilecek" dedi. 

24 Nisan -18 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapılabilecek

Kampanyanın 24 Nisan 2018 tarihinde başlayacağını ve 18 Mayıs tarihine kadar süreceğini de dile getiren Turan, bankalara da konuyla ilgili başvuruların yapılabileceğini söyledi. Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşların, son başvuru tarihine kadar başvurularını yapmasının gerektiğini de hatırlatarak: "Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması da mümkün olmayacak." şeklinde konuştu. 

Kampanyaya katılım koşulları

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyasına katılmak isteyen vatandaşların, başvuru tarihi itibarıyla TOKİ'ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi vb borçlara sahip olmaması şartı aranacak. KAmpanya satışları 2016 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş olan ve geri ödeme taksitleri de 2016 ılı sonuna kadar başlamış olan iş yerleri ve konut sahiplerini kapsayacak. Kampanya'ya vadesi 12 ay ya da daha az kalan projeler de dahil edilmeyecek. 

Geçen yıl 950.7 milyonluk borç kapatılmıştı

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyasına geçen yıl 17 bin 706 kişinin katıldığını ve toplamda 95 milyon 767 bin TL'lik borç kapatıldığını belirten Turan, bor bakiyelerini kapatarak indirimden yararlanmak isteyen vatandaşların, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzaladıkları bankalardan konut kredisi kullanabileceklerini de sözlerine ekledi.