Toplu konut nedir?

Toplu konut nedir? sorusunun yanıtını sizler için derledik. İşte tüm detayları ile toplu konut nedir?

Toplu konut nedir?

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz toplu konut ifadesinin ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Toplu konut nedir? sorusunun sizler için yanıtladık...

Toplu konut nedir? 

Sosyal ve fiziksel altyapı ile birlikte hayata geçirilen çok sayıda konutun yer aldığı yapılaşmalara toplu konut deniliyor. Önceden planlanmış belli bir yerleşim bölgesinde devletim vatandaş için aytığı kredi yardımı ve katlı ile yapılan yapılar olarak ifade ediliyor. 

Çoğunlukla Toki, Emlak Konut ve Kiptaş tarafından yapılan toplu konut projelerinde ilk sırayı Toki alıyor. Toplu konut denildiği zaman akla devlet tarafından yapılan konut projeleri gelse de son yıllarda özel sektör de toplu konut projeleri inşa ediyor. Günümüzde ise toplu konut, Toki ve Kiptaş ile özdeşleşmiş durumda. 

 

Toplu konut nedir?

 

Bu gibi projeler, şehrin içerisinde ayrı bir şehir olarak tasarlanıyor. Konut sahiplerinin ihtiyaç duyabileceği her türlü sosyal imkanın da bulunduğu toplu konut projelerinde daire sayıları ise 500 ila 1000 arasında değişebiliyor. 

Kamu ya da özel şirketler tarafından yapılmış olan toplu konutlar, siteler halinde pek çok ailenin barınabileceği şekilde oluşturuluyor. Toki ve konut yapı kooperatifleri gibi konut yapan birçok şirket artık toplu konut yapımını tercih ediyor. Kimi firmalar Toki projelerini üstlenirken kimi firmalar ise kendi arsaları üzerinde inşa ediyor.