TSKB Gayrimenkul Değerleme ile Bölge Dosyaları: Beylikdüzü

TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Doğuşcan Iğdır, Beylikdüzü’nün gelişen ve değişen yüzünü Emlakwebtv’ye anlattı

20 Ocak 2014 / Emlakwebtv
TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Doğuşcan Iğdır, 2008 yılında ilçe olan Beylikdüzü’ndeki gelişimi Emlakwebtv’ye değerlendirdi. Beylikdüzü’nün İstanbul ve Türkiye’nin ilk toplu konut bölgelerinden biri olduğunu söyleyen Iğdır, ilçenin 80’lerde başlayan, 90’lar ve 2000’lerde ivme kazanan site içinde, yüksek katlı ve yaşayanların birçok ihtiyacını kendi bünyesinde karşılayan konut kavramının da somutlaştığı bölgelerden biri olduğunu belirtti.

Doğuşcan Iğdır, “Beylikdüzü’ndeki projelerin etkileyici mimarileri, büyük bulvarlar ve modern kent plancılığı kriteriyle planlanmış bir bölgeyle birleşince değişim süreci çok daha hızlı gerçekleşti. 2000 yılında yaklaşık 40 bin kişilik nüfusa sahip ilçe, 2012 adrese kayıtlı nüfus sistemine göre 230 bin kişilik nüfusa ulaştı” dedi. Iğdır, her sosyo-ekonomik gruba hitap eden konut stoğu ve sosyal alanların yer aldığı Beylikdüzü’nde metrekare birim fiyatlarının ise 1.500 TL civarında olduğunu dile getirdi.

İDO Beylikdüzü’ne liman yapacak mı?
İlçenin şehir merkezine uzak olmasının bölgede yaşayanları kısıtlayan bir faktör olduğunu belirten Doğuşcan Iğdır, özellikle Maslak- Mecidiyeköy ve Altunizade- Kozyatağı akslarında ofisleri olanların ulaşım konusunda zorlandıklarını ifade etti. Iğdır, “Metrobüsün ilçeye ulaşmasıyla sorun bir nebze çözülmüş olsa da yeni çözümler lazım. D -100 güzergahını takip eden ve 25 kilometre uzunlukta olan Bakırköy-Beylikdüzü metro hattıyla ulaşım kapasitesinin yükselmesi bekleniyor” şeklinde konuştu. Bölgeye deniz ulaşımını sağlamak amacıyla İDO’nun bir liman yaptıracağı konusunda söylentiler olduğunu vurgulayan Iğdır, bu alanda herhangi bir yasal düzenlemenin ise şimdiye kadar yapılmadığını söylüyor. 

Firma Bilgisi: Tskb