Türk Akımı için ilk somut adım atıldı

Gazprom, Türk Akımı projesinde Türkiye'den ilk onayın alındığını açıkladı

Türk Akımı için ilk somut adım atıldı

Rusya doğal gazını Karadeniz'in altından Türkiye'ye buradan da Avrupa'ya taşıyacak olan Türk Akımı projesinde ilk somut adım atıldı. Rus doğal gaz firması Gazprom tarafından yapılan açıklamada, dev proje için Türkiye'den ilk onayın alındığı belirtildi. 

Gazprom: Türkiye'den ilk onay alındı
Konuyla ilgili olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk Akımı projesi için ilk başvuruyu onayladığını ve Türkiye'nin izninin diplomatik kanallar aracılığıyla kendilerine iletildiğini belirten Gazprom CEO'su Alexei Miller: "İzinlerin alınması bizleri mutlu etti. Bu Gazprom için pozitik bir haber. Bu adım Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin proje ile ne oranda ilgilendiğini gösteriyor. Türkiye'nin verdiği onayla birlikte proje uygulanma aşamasına geldi..." ifadelerini kullandı.

Türk Akımı ivme kazandı
Uçak Krizi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmelerle birlikte aşılmasının ardından ivme kazanan Türk Akımı projesinin yol haritası, geçtiğimiz hafta Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Gazprom CEO'su Miller'in buluşmasında belirgin hale gelmişti. Bu görüşmeyle projenin başlaması için gerekli olan hazırlık süreci de tamamlanmıştı. 

Yılda ortalama 15.75 milyar metreküp gaz taşıması beklenen Türk Akımı projesinin 11.4 milyar dolara mal olması bekleniyor.