Türk doğaltaş sektörünün gövde gösterisi

Çin'de gerçekleşen dünyanın en büyük Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarına Türkiye, 139 firma ile katıldı.

Türk doğaltaş sektörünün gövde gösterisi

Çin'de gerçekleşen dünyanın en büyük Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na Türkiye, 139 firma ile katıldı. 

Çin'in ithalatının yüzde 50'sini karşılıyoruz
2014 yılında 1.7 milyar dolar blok dogaltaşlık Çin ithalatının yüzde 50'sini tek başına karşılayanTürkiye, fuara uluslararası boyutta en büyük katılım gösteren ülke oldu. Çin'de inşaat sektöründeki durgunluğa rağmen pazardaki konumunu koruma adına düşük beklentiyle Xiamen Fuarı'na geldiklerini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, ilk günkü ziyaretçi sayısından ve ilgiden memnun olduklarını, beklentilerinin üzerinde alıcı talepleriyle karşılaştıklarını kaydetti.

Rakamlarla Türkiye ve Çin doğaltaş ticareti
Xiamen'de geçen yılların aksine blok mermer yerine işlenmiş doğaltaş ürünlerine talep olduğunu anlatan Kaya, 'Xiamen Fuarı'na sadece Çinli alıcılar gelmiyor, dünyanın dört bir tarafından doğaltaş alıcıları bu fuarda buluşuyor. Bu yılki fuarda işlenmiş ürün talebi çok fazla. Çin'de inşaat sektöründeki durgunluğun, mevcut konutların eritilmesiyle birlikte biteceğini ve önümüzdeki yıldan itibaren tekrar hareketlenme başlayacağını düşünüyoruz. Bu süreçte Çin'deki doğaltaş stokları da erimeye başladı. İnşaat sektöründeki durgunluğa rağmen 2014 yılında Çin'in yaptığı 1,7 milyar dolar blok mermer ithalatının yüzde 50'sini Türkiye tek başına gerçekleştirdi" şeklinde konuştu.

Çin'de inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle Türkiye'nin Çin'e yaptığı doğaltaş ihracatının 2013 yılında 980 milyon dolar iken, 2014 yılında 827 milyon dolar seviyesine gerilediğini hatırlatan Kaya, Çin'in bu düşüşe rağmen Türk doğaltaş sektörü için en büyük pazar olma özelliğini açık ara koruduğunu belirtti. Mevlüt Kaya, Xiamen Fuarı'nda Türkiye'nin standının 2016 yılından itibaren 1.000 - 1.400 metrekare artması için çaba gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

 
Çin'deki durgunluk Türk firmalarını caydırmamalı
Türkiye'nin Guangzhou Başkonsolosu Batu Kesmen, Çin'in yüzde 12 mertebesindeki büyüme rakamlarının yüzde 7-7,5 bandına gerilediğini, konut stoklarındaki artış nedeniyle de inşaat sektöründe bir durgunluk ortaya çıktığını kaydetti. Kesmen, "İnşaat sektöründeki bu durgunluğun 2015 yılında devam edeceği görülüyor. Bu durum bir nebze 2016 yılında da etkili olabilir. Konut stoklarının erimesiyle birlikte Çin'de inşaat sektöründe tekrar bir canlanma yaşanacak. Çin'deki alım gücünün artması ile birlikte Çin'in iç kesimlerinde yeni konut ihtiyacı önümüzdeki yıllarda artacak. Çin pazarındaki durgunluk Türk firmalarını caydırmamalı, Türk firmaları Çin pazarında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmeliler" diye konuştu.

Çin'in blok mermer ithalatının yüzde 50'si Türkiye'den
Türkiye'nin Guangzhou Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Hasan Köse, Türkiye'nin 2014 yılında Çin'e 2,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, 2014 yılında Türkiye'nin Çin'e yaptığı doğaltaş ihracatının ise 827 milyon dolar olarak kayıtlara geçtiğini anlattı. Köse, "Çin'in 2014 yılında yaptığı 1,7 milyar dolarlık blok mermer ithalatının yüzde 50'si Türk doğaltaş sektörü tarafından yapıldı. Türk doğaltaş sektörü Çin'de bir numaralı tedarikçi konumunda" şeklinde konuştu.