“Türkiye ekonomisinin gücü aile şirketlerine dayanıyor”

AE Arma-Elektropanç’ın İş Geliştirme Müdürü Burak Kızılhan, Balıkesir’de düzenlenen Ege Girişimcilik Zirvesi’nde aile şirketlerinin ülke ekonomisindeki rolünü katılımcılarla paylaştı

“Türkiye ekonomisinin gücü aile şirketlerine dayanıyor”

15 Ocak 2014 / emlakwebtv
Türkiye’nin en güçlü teknik müteahhitlik şirketi AE Arma-Elektropanç İş Geliştirme Müdürü Burak Kızılhan, Balıkesir’de düzenlenen Ege Girişimcilik Zirvesi’nde aile şirketlerinde profesyonellik ve gelecek planlaması konusunda bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Kızılhan, Türkiye ve dünyadaki aile şirketlerinden örnekler verip kendi deneyimlerinden de yola çıkarak aile şirketlerinin avantaj ve dezavantajlarına dikkat çekti.

Kızılhan: “Türkiye'deki şirketlerin yüzde 99'u aile şirketleri oluşturuyor”
AE Arma-Elektropanç’ın Ortadoğu operasyonlarının başında olan Burak Kızılhan, Türkiye'de toplam şirket sayısının 2 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini, devlet kurumları bir kenara bırakıldığında, Türkiye'deki şirketlerin yüzde 99'unu aile şirketlerinin oluşturduğunu belirtti. “Bu durum ülke ekonomisinin gücünün aile şirketlerine dayandığını gösteriyor” diyen Kızılhan; “Dünyada da aile şirketlerinin ülke ekonomilerindeki konumu farklı değil. Dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 40'ını aile şirketleri oluşturuyor. Avrupa'da şirketlerin yüzde 60'ını, Latin Amerika'da yüzde 65-90'ını, Kuzey Amerika ve Asya'da ise yüzde 95'ini aile şirketleri oluşturuyor” dedi.

Türkiye’de özellikle aile şirketlerinin %93’ünün üçüncü nesli, %75’inin ise ikinci nesli göremediğini belirten Burak Kızılhan, ABD’de aile şirketlerinin ancak %12’sinin üçüncü kuşağa ve %3’ünün dördüncü kuşağa kadar devamlılığını sürdürebildiğini belirtti.

Gelecek yıllarda aile şirketleri için kurumsallığın öne çıkması gerektiğine değinen Kızılhan konuşmasını “Aile şirketlerinin başarılarını gelecek nesillere taşıyarak büyümesi önündeki tipik engellerin ortadan kaldırılması kurumsal yönetim ile mümkündür. Kurumsal yönetim, genç nesil aile üyelerinin şirket içinde alabileceği rollerin belirlenmesi sürecinin net olmaması, nesiller arası geçiş aşamalarında sorunlar yaşanması, aktif ve pasif aile üyeleri arasındaki beklenti farklılıkları gibi sorunların önüne geçer” diyerek sürdürdü.

Burak Kızılhan, Ortadoğu’nun inşaat alanındaki en etkili isimleri arasında yer alıyor
Burak Kızılhan, Ortadoğu’nun en prestijli yayın kuruluşlarından Construction Week’in belirlediği, bölgenin en etkili 100 ismini kapsayan Power 100 listesinde iki yıldır listenin en genç ismi olarak yer alıyor. Londra’daki University of Hertfordshire’da Elektrik-Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim alan Kızılhan, yine Londra’da bulunan Brunel University’de Mühendislik Yönetimi Master’ı yapmıştı. Burak Kızılhan 2 yıl Schneider Electric İngiltere’de çalıştıktan sonra aile şirketi AE Arma-Elektropanç’ta göreve başlamıştı.