Türkiye Katar ticareti yeni karayolu sistemi ile yürütülecek

Katar ile ticari ilişkilerde yeni ulaşım alternatiflerinin masaya yatırıldığını belirterek

Türkiye Katar ticareti yeni karayolu sistemi ile yürütülecek

Türkiye'den Katar'a karayolu ulaşımı seçeneği Türkiye'nin gündemine girdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar'a karayolu üzerinde dış ticaretin yönlendirilmesine ilişkin alternatif planların masaya yatırıldığını söyledi. Arap ülkeleri ile yaşadığı gerilim sonrasında bölge geneline yayılan uluslararası krizin odak noktasında bulunan Katar'a yönelik ticari aktivitenin, inşaattan gıdaya, temizlik malzemelerinden müteahhitlik hizmetlerine dek farklı sektörlere yayılım göstereceği değerlendirmesini yapan Nihat Zeybekci, kargo uçakları ağırlıklı olarak gerçekleştirilen dış ticaret aktivitesinin sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti. Zeybekci, deniz kargo uygulamasının da yakın zamanda başlayacağını belirterek, karayolu güzergahı için de en uygun seçeneğin İran olduğu üzerinde durdu.

Türkiye, Katar ve İran üçgeni

Türkiye'den Katar'a uzanacak alternatif dış ticaret güzergahına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, böylesi bir planda en uygun ulaşımın İran üzerinde gerçekleşeceği üzerinde durdu. Bakan Nihat Zeybekci, Katar ile dış ticarette ulaşım alternatiflerinin değerlendirmeye alındığını belirterek: "Ancak tüm bu alternatifler içinde en uygunu İran üzerinden bu ülkeye ulaşımdır. Bu proje için, Türkiye-Katar-İran üçlü temas aşamasındayız. " bilgisini verdi. 

Kargo uçaklarıyla ticaret sürdürülebilir değil

İzmir'de gerçekleştirilen ve Türk ve Katarlı firmaların katılımıyla gerçekleştirilen fuarda bu ve benzeri konuların masaya yatırılacağını da hatırlatarak, Türkiye'den Katar'a kargo uçaklarıyla sürdürülen ticaretin sürdürülebilir olmadığına da dikkat çekti. Zeybekci, iki ülke arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir hale gelmesinin önemine dikkat çekerek:  "Deniz yoluyla da taşımacılık ağırlık kazanacak. Ayda en az 4 büyük tonajlı geminin Katar'a ulaşımını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak karayolu ulaşımı da önemli bir alternateif. Karayolu esnek ve daha küçük paketler taşımak için kullanılacak..."yorumunda bulundu.

Türkiye'den Katar'a İran üzerinden gidilecek

İran'a Ruhani'nin seçim sonrasındaki yemin törenine Türkiye'yi temsilen katılmak amacıyla gitmeye hazırlanan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Katar krizi ve dış ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik yeni adımların atılacağına dikkat çekti. Zeybekci, mevkidaşı Katarlı Ekonomi Bakanı'nın da İran'a geleceğini ve Cumartesi günü İran'ın da katılımıyla üç ülkenin bu konuyu ele almaya ve anlaşmaya çalışacağını dile getirdi. Zeybekci: "Bazı Arap ülkeleri Katar'a yaptırım uygularken, Türkiye kardeşçe bir yaklaşım sergiliyor. Bu ülkenini insani ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda da pozitif yaklaşımlarımızı sürdürüyoruz..." şeklinde konuştu. 

Katar'ın ihtiyaçlarının karşılanması ve Türkiye'nin rolü

Nihat Zeybekci, Katar'ın tüm ihtiyaçlarının Türkiye üzerinden sağlanmasına olanak tanıyacak hazırlıklar yürüttüklerini, inşaat alanından testile, beyaz eşyadan temizlik malzemelerine kadar Türkiye'deki tüm ürün sağlayıcılarının Katar'da ürün satmasına çalıştıklarını vurgulayarak: "2.5 milyon nüfusa sahip Katar, çok güçlü bir ekonomiye sahip. Dünyanın en yüksek milli gelirine sahip ülkesinden bahsediyoruz. Dolayısıyla diğer ülkelerle kıyaslandığında belki de 10 milyonluk bir ülke gibi tüketim potansiyeli bulunuyor. Diğer taraftan 2022 Dünya Futbol Şampiyonası gibi önemli organizasyonlara da imza atıyorlar..." yorumunda bulundu.