Türkiye Müteahhitler Birliği'nden yapısal reform uyarısı

Konjonktürel baskıların olumsuz ağırlığına rağmen, konut satışındaki artış ve piyasalardaki olumlu havanın sürdüğüne dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği, Hükümetin yapısal reform vaatlerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği uyarısında bulundu

Türkiye Müteahhitler Birliği'nden yapısal reform uyarısı

Türkiye Müteahhitler Birliği'nden Hükümet'e "yapısal reformların hayata geçirilmesi" yönünde uyarı geldi. TMB tarafından hazırlanan Nisan 2016 dönemine ait İnşaat Sektörü Analiz'inde konut satışları ve piyasalardaki olumlu havaya rağmen Hükümetin vaat ettiği yapısal reformların kritik bir önem taşıdığına vurgu yapıldı.

Konjonktürel kayıplara rağmen ekonomide bahar havası
TMB tarafından hazırlanan rapor, konut satışlarındaki yüzde 2.1'lik artış ve küresel konjonktürdeki olumlu havanın bir süre daha süreceği görüşünü dile getirdi. Dünya ekonomisinin ve küresel sistemin mevcut haliyle sürdürülemez olduğu, ufukta ciddi risklerin bulunduğun söyleyen analistlere de atıfta bulunan rapor, Türkiye ekonomisi için de yurt içi ve yurt dışı kaynaklı olumsuz gelişmelere rağmen kırılganlıkların nispeten azaldığını açıkladı. Raporda:

"Türkiye'de üst üste iki genel seçimin yaşanmasına, şiddetini artıran terör saldırılarına ve sayıları yaklaşık 3 milyonu bulan Suriyeli mültecilerin ekonomik maliyetine karşın Türkiye ekonomisi beklenen büyüme hızını yakalamıştır. Büyüme, cari denge ve enflasyondaki gelişmeler olumlu seyretmektedir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği'nden yapısal reform uyarısı

Reform uyarısı
TMB analizi, yurt dışında hakim olan olumlu havanın yurt içine de yansıdığı, buna karşın jeopolitik riskler tarafından bu olumlu havanın baskılandığı yorumunda da bulunarak Hükümete, vaat ettiği yapısal reformları bir an önce hayata geçirme çağrısında bulundu. Raporda:

"Hükümet tarafından açıklanan reform paketi etkinlikle gerçekleştirilirse, Türkiye ekonomisinde uzun süredir var olan verimlilik sorunu aşılabileceği gibi, ülkenin teknolojik gelişim, katma değeri yüksek üretim ve ihracat ile yabancı sermaye hazmetme kapasitesi de artabilecektir." denildi.