Türkiye yabancıya satış krizini aşabilir mi?

Türkiye'de konut alımında mütekabiliyet yasası ve son bir kaç yılda hayata geçirilen hukuki düzenlemelere karşın yabancı alımlarındaki düşüş sürüyor.

Türkiye yabancıya satış krizini aşabilir mi?

 Uzmanlar alımlardaki düşüşün orta ve uzun vadede vatandaşlık hakkı gibi düzenlemeler aracılığıyla yükselme eğilimine gireceğini belirtse de halen güvenli ülke imajındaki zedelenmenin etkisinin belirleyici olduğu kanaatini taşıyor. 2017'nin ilk dört ayı bazında ise yalnızca Nisan ayında, bir önceki yıla ilişkin kıyaslamalarda olumlu bir gelişme gözüküyor. Nisan 2017'de, geçen yılın Nisan ayına kıyasla yüzde 2.7 oranında artış yaşanmışti.

Türkiye'den en fazla konut alan yabancı ülke vatandaşları arasında ilk sırada Iraklılar yer alıyor. Iraklılar Ocak ayında 279, Şubat ayında 282, Mart ayında 323 ve Nisan ayında ise 245 adet konut alımı gerçekleştirdi. Böylece yılın ilk dört ayında Iraklılara yapılan konut satışı 1129 adet seviyesine çıkmış oldu. 

Avrupalı yatırımcılar nereye gitti
Yabancılara konut satışında dikkat çeken bir diğer gelişme ise Avrupalı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisizliğinin derinleşmesi oldu. Buna 2017 yılı itibarıyla Türkiye'den konut satın alan ülke vatandaşları arasında ilk 5 sırada Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve Rusya yer aldı. Avrupalı yatırımcıların ise Türkiye konut piyasasından belirgin bir biçimde uzaklaştığını söyleyen uzmanlar, özellikle Muğla ve Antalya gibi turizm bölgelerinde Avrupalıların satışa çıkardığı evlerin Ortadoğulu yatırımcılar tarafından satın alındığına dikkat çekiyor. 

Yalova ve Bursa Arap yatırımcının ilgisini çekiyor
Arap yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisinde yükselme sürerken özellikle belirli lokasyonlarda artan bir yoğunluk tespit ediliyor. Son yıllarda özellikle Yalova ve Bursa gibi kentlere yoğun ilgi gösteren Arap yatırım sayısında belirgin bir artış gözükmese bile stabil eğilimin korunduğu gözüküyor. 2017 yılının ilk 4 ayında yabancıların en çok alım yaptığı ilk 5 kent arasında Bursa ve Yalova'nın ağırlığı belirgin biçimde hissediliyor. Yalnızca Nisan ayında yabancılar Bursa'dan 137, Yalova'dan ise 62 konut satın aldı. 

Katar krizi Arap yatırımcının ilgisinde düşüşe neden olur mu
Diğer taraftan son günlerde yaşanan Katar krizinin konut alımını nasıl etkileyeceği konusunda da gayrimenkul sektörünün gergin bekleyişi sürüyor. Özellikle geçen aylarda gerçekleştirilen Katar Fuarı'nda önemli siparişler alan sektör, Katar'a yönelik ambargonun olası etkilerine karşı doğru adımların atılması önerisinde bulunuyor. Katarlı yatırımcılar özellikle Çanakkale Köprüsü ile yüksek bir prim potansiyeline kavuşan Çanakkale ve ilçelerinden önemli taşınmaz alımlarına yönelmiş ve fiyatların artmasında önemli bir rol oynamıştı.