Üçüncü Havalimanı devleri buluşturacak

İstanbul'un Yeni Havalimanı, ACI (Uluslararası Havalimanları Konseyi) Airport Exchange 2015 etkinliğine ev sahipliği yapacak

Üçüncü Havalimanı devleri buluşturacak

İstanbul'un kuzeyinde dünyanın en büyük yeni havalimanını inşa eden İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. Uluslararası Havalimanları Konseyi 'ACI' nın AVRUPA ve Asya-Pasifik böl-geleri tarafından ortaklaşa düzenlenen ve kapsamlı bir havalimanı hizmetleri fuarı ile beş uzmanlık konferansını kapsayacak olan ACI Airport Exchange 2015 etkinliğine ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Dev buluşma 8-10 Aralık'ta
İGA'nın ev sahipliğinde düzenlenecek ACI Airport Exchange 2015, 8-10 Aralık tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Dünyanın önde gelen şirketleri, şimdiye kadar inşa edilmiş bu en büyük yeni havalimanı projesinde yer almak için yarışırlarken, fuarın 150'den fazla katılımcı firmayı çekmesi bekleniyor. Fuara ayrıca, 2500 kadar delege ve ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor. Düzenlenecek beş ACI Airport Exchange uzmanlık konferansına ilave olarak, 10,2 milyar avroluk yeni havalimanına özel 'İstanbul Yeni Havalimanı Gelişim Konferansı', inşaat alanına yapılacak ilk büyük ölçekli rehberli ziyaret ile birleştirilecek.

Uluslararası havalimanı etkinlikleri takviminde önde gelen, 2013'te Doha - Hamad Uluslararası Havalimanı ve en son 2014'te Aéroports de Paris olmak üzere, Avrupa veya Asya'nın kayda değer gelişmeler sağlayan büyük havalimanlarının ev sahipliğinde gerçekleşen ACI Airport Exchange, bu yıl 10'uncu kez düzenlenecek.  

İstanbul'un yeni havalimanı ve zaman çizelgesi

- Ocak 2013: Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ, İstanbul'un 35 km kuzeyinde sıfırdan inşa edilecek havalimanı için 25 yıl yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıktı.

- Bu 'mega hub' ın, altı pist ile 150 milyon yolcuya hizmet etmesi ve 200 milyona kadar artırılabilir kapasiteye sahip olması bekleniyor. 350'den fazla destinasyona hizmet verecek olan, 150 havayolu şirketinin faaliyet göstereceği havalimanının inşaat maliyeti ise 10,2 milyar avro olacak.

- Mayıs 2013: CMLKK konsorsiyumu (Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon) ihaleyi, 22,152 milyar avro –10,2 milyar avro inşaat bedeline ek olarak kira için ödenecek tutar – ile kazandı.

- Ekim 2013: İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi (İGA), projeyi yürütmek ve havalimanını işletmek üzere kuruldu.

- Kasım 2013: İGA ve DHMİ arasında imtiyaz sözleşmesi imzalandı.

- Mart 2014: Master Plan DHMİ'ye sunuldu.

- Haziran 2014: Sn. Başbakan'ın katılımı ile gerçekleştirilen temel atma töreni ile proje başladı.

- Ocak 2015: Unifree DutyFree (Gebr. Heinemann ortaklığı) ile 53.000 m2'lik duty free mağazaları-nı kapsayan ve 120 milyon avroluk yatırımı içeren, dünyanın en büyük gümrüksüz satış anlaşması imzalandı

- Şubat 2015: İGA ile DHL arasında, İstanbul'un yeni havalimanını DHL Express için bölgesel bir merkez haline getirmek üzere bir mutabakat zaptı imzalandı.

- Mart 2015: İGA, alanında çığır açacak mega transfer merkezi etrafında odaklanan ilk büyük ulus-lararası etkinlik olan 'ACI Airport Exchange' e, 8-10 Aralık 2015 tarihlerinde ev sahipliği yapacağını ilan etti.

- 2017 Sonu: İstanbul'un yeni havalimanının 900.000 metrekarelik alanda 90 milyon yolcu kapasi-teli terminali ile birinci aşamasının tamamlanması planlanmıştır. Gelecek üç aşamanın inşası devam edecek.