Üçüncü nükleer santral için ilk adım atıldı

Akkuyu ve Sinop'a yapılacak nükleer santral tartışmaları sonlanmadan, Çin ile üçüncü nükleer santral anlaşması imzalandı. Üçüncü nükleerin nereye inşa edileceği henüz bilinmiyor. Uzmanlar Türkiye'nin nükleer santrale ihtiyacı olmadığını iddia ediyor

Üçüncü nükleer santral için ilk adım atıldı

Akkuyu ve Sinop'a inşa edilecek nükleer santrallere ilişkin tartışmalar sürerken, Hükümet, Çin ile üçüncü nükleer santral için anlaşma imzaladı. Üçüncü nükleer santralin nereye yapılacağı henüz belli olmadı. Ancak dikkatler şimdiden geçtiğimiz aylarda gündeme gelen ve endemik bitki çeşitliliğiyle Birleşmiş Milletler tarafından koruma altına alınmış İğneada'ya çevrilmiş durumda.

Üçüncü nükleer santral için ilk adım atıldı

Uzmanlardan nükleere eleştiri: Türkiye'nin ihtiyacı yok
Türkiye'nin arka arkaya gerçekleştirdiği nükleer santral anlaşmalarını masaya yatıran Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu ise hazırladığı bir raporla Türkiye'nin nükleer enerji yatırımlarına ihtiyacı olmadığını iddia etti. Raporda şu noktalara dikkat çekildi:

- 2016 yılının Ocak ayı itibarıyla lisans sahibi elektrik üretim projelerinin kurulu gücü 44 bin 7070.08 mW düzeyinde. Ancak bunların yüzde 14.7'sine denk düşen kısım, lisans almış olmalarına rağmen yatırıma geçmedi.

- Mevcut, lisans sahibi olan, lisans alması beklenen ve yatırım aşamasında olan tüm santrallardan oluşan proje stokunun gücü 127.041.68 KW düzeyinde.

- Raporda şu ifade yer alıyor: "Bu rakam 2016 yılı başında mevcut olan 73.147.60 MW'lık kurulu güçten 73.68 oranında daha yüksek bir düzeyi işaret ediyor. Bu da Türkiye'nin elektrik ihtiyacı için nükleer enerji santralına ihtiyaç duyduğu iddiasını boşa çıkarıyor.

- Türkiye'de elektrik üretimine yönlendirilebilecek linyit rezervi ile 17 bin MW kapasitede termik santral kurulabilir. 

- Enerji Bakanlığı verilerine göre, rüzgara dayalı krulabilecek elektrik üretim kurulu gücünü 47 bin 849 MW olarak belirleniyor. 

- İTÜ Enerji Enstitüsü, yeni sondajlarla jeotermal kaynağa dayalı 2 bin MW kurulu güce ulaşmanın mümkün olduğunu açıkladı.

- Güneşe dayalı yıllık 400 milyar kWh biyoyakıtlara dayalı 35 milyar kWh potansiyel bulunuyor.