Uluslararası piyasalara itibar mesajı: Türkiye Varlık Fonu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye Varlık Fonu'nun uluslararası piyasalara "itibarımız ve kredibilitemiz var" mesajı vereceğini söyledi.

Uluslararası piyasalara itibar mesajı: Türkiye Varlık Fonu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Türkiye Varlık Fonu'nun Kurulması hususundaki Kanun Teklifi Hakkında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, girişimin uluslararası piyasalarda kabul göreceğini söyledi. Kanun teklifinde Türkiye Varlık Fonu'nun kaynaklarının açık biçimde belirlendiğine de dikkat çeken Zeybekçi: "Kendi içimize dönük bir fon kursaydık bunun bir anlamı olmazdı..." şeklinde konuştu.

Kamu kurumlarından görüş alındı
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, konuyla ilgili olarak Hazine, Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu, Ekonomi ve Maliye Bakanlıkları gibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla haftalarca süren görüşmeler yürütüldüğünü vurgulayarak: "Varlık Fonu kurulmasına yönelik teklif, uluslararası arenaya, "itibarımız var, kredibilitemiz var" mesajını vermektedir..." ifadelerini kullandı

Varlık Fonu: KİT değil, Hazine garantisi kullanmayacak
Türkiye Varlık Fonu'nun çalışma şekliyle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Zeybekçi, Türkiye Varlık Fonu'nun devletle ya da Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile ilgisi olmayan ve Hazine garantisi kullanmayacak bir yapılanma olduğuna da dikkat çekti. Zeybekçi:

"Bütçeye yük olmayacak, kamu borçlarını kullanmayacak bir şirket oluşturmayı amaçlıyoruz. Varlık Fonu, kamu kurum ve kuruluşlarındaki her türlü nakit fazlasını ödünç ya da borç şeklinde alabilecektir..." şeklinde konuştu.