Ve Narmanlı Han'ın tarihi böyle biter

Beyoğlu'nun tarihi binalarından Narmanlı Han'da duvarların tahribatına neden olan inşaat çalışmalarına ilişkin şikayeti görüşen Koruma Kurulu, "sorumluluk proje mükellefinde" yanıtını verdi.

Ve Narmanlı Han'ın tarihi böyle biter

Beyoğlu'nun en eski binalarından biri olan Narmanlı Han'da geçen hafta içerisinde başlayan ve tarihi nitelik taşıyan komşu binalarda da hasara neden olan inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yapılan itirazlardan ise kayda değer bir yanıt alınamıyor. Yürütülen çalışmaların tarihi nitelikli binalara zarar verdiği yönündeki şikayetleri görüşen İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun "sorumluluğu proje mükellefine atan" yanıtı ise Narmanlı Han'ın sonunun yaklaştığını gösteriyor. Kararın ardından iş makinaları çalışmlarına kaldığı yerden devam ediyor.

 

Ve Narmanlı Han'ın tarihi böyle biter

 

Bir tarih böyle biter
1831 yılında inşa edilen, 1880 yılına dek Rus elçiliği, 1914 yılına kadar da Rus Hapishanesi olarak kullanılan Narmanlı Han'ın tarihi, restorasyon projesi kapsamında bahçeye giren iş makinalarının çalışmalarıyla sarsılıyor. 2015 yılında hazırlanan ve 16.06.2015 tarihinde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan proje ile birlikte 19 Ocak tarihinde başlayan çalışmalar ise sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. 

Koruma Kurulu'ndan beklenmedik yanıt
Beyoğlu Savunması tarafından, 19 Ocak'ta başlayan restorasyon çalışmaları sırasında kepçelerin tarihi hana ve benzer nitelik taşıyan komşu bina duvarlarına zarar verdiği gerekçesiyle başvurularını yaptı. Konuyla ilgili olarak İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na ihbarda bulunan kuruluş,  tarihi han içerisinde devasa iş makinalarının çalışma yürüttüğü, bu süreçte hanın bütünüyle kapatıldığını ve cirardaki kültür varlıklarına zarar verildiği gerekçesiyle inşaat çalışmalarının durdurulmasını talep etti. 

 

Ve Narmanlı Han'ın tarihi böyle biter

 

Narmanlı Han restorasyonu yıkımla başladı... Ayrıntılar için tıklayınız...

Şikayeti inceleyen Kurul ise, başvuruyu, hazırlananan restorasyon projesine uygun bir şekilde çalışmanın yürütüldüğünü vurguladı ve : "Uygulama sorumluluğunun proje müellifince üstlenilmesine karar verildi..." ifadesini kullandı. 

Narmanlı Han, halka kapanırken
Restorasyon projesi tamamlandığında, tarihi Narmanlı Han'ın lüks restoran ve otelden oluşan yapıya bürüneceği ve halka kapanacağı iddia ediliyor.