Vefa'nın 'yurtdışı' stratejisi hazır

Vefa, ihracatını daha da artırmak için belirlediği ülkelerde distribütörlükler ve bayilikler vermeye devam edecek.

Vefa'nın 'yurtdışı' stratejisi hazır

12 markası ve 10 şirketi ile faaliyet gösteren Vefa Holding, yurtdışındaki gücünü giderek artırıyor. İhracat yelpazesini hızla genişleten ve 2014 yılı sonunda ihracat yaptığı ülke sayısını 75'e çıkaran Vefa, bu yıl ise ihracat yaptığı ülke sayısını 100'ün üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Yurtdışı pazarlarda büyüme hedefi
Vefa Holding İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit, 2015 yılında yurtdışı pazarlarda büyümeye devam edeceklerini vurgulayarak, ihracat yaptıkları ülkelere yenilerini ekleyeceklerinin altını çizdi. Bu yıl özellikle Afrika'nın kuzeyinde Cezayir'le birlikte Sahra altı Afrika, Latin Amerika ve Körfez ülkelerine yöneleceklerini bildiren Koçyiğit, yurtdışındaki etkinliklerini daha da artırmak için belirledikleri ülkelerde distribütörlükler ve bayilikler vermeye, bazı ülkelerde ise yerel şirketlerle ortaklıklar kurmaya devam edeceklerini kaydetti.

2014'te ihracat hedefini aştı
2014'ün ihracat konusunda beklentilerini aşan bir yıl olduğunu ifade eden Turan Koçyiğit, "2013 yılında tüm şirketlerimizin ürettiği ürünlerin yüzde 50'sini ihraç ederken 2014'te bu oranı yüzde 62'ye çıkardık. Önümüzdeki dönemde ise hedefimiz bu oranı çok daha yukarılara taşımak" dedi.

Geçen yıl ilk defa iş yaptıkları ülkeleri; İrlanda, İsveç, Avustralya, İran, Orta Afrika ve Etiyopya olarak sıralayan Koçyiğit, 2014 yılında 37 farklı ülkede proje gerçekleştirdiklerini vurguladı. "İhracat performansındaki artış ile birlikte 2014 yılında iş yaptığımız ülke sayısını da artırmış olduk" diyen Koçyiğit, Vefa Holding şirketlerinin Türkiye'nin ihracatçı şirketleri sıralamasında üst sıralara doğru tırmandığını vurguladı. 2014 yılı itibariyle Vefa'nın lokomotif şirketinin TİM tarafından açıklanan listeye göre 1000 ihracatçı firma içinde yer aldığını hatırlatan Koçyiğit, "Yine 2014 itibariyle aynı şirketimiz İSO'nun hazırladığı İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi'nde 79. sıraya yerleşti" dedi.

Geçen yıl yurtdışında 10 ayrı ülkede fuara katıldıklarını kaydeden Koçyiğit, sözlerine şöyle devam etti: "Son dönemde hedef ülkelerimiz arasında ağırlıklı olarak Ortadoğu ve körfez ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Afrika ülkeleri yer alıyor. Bunun yanında Latin Amerika'yı önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl Venezuela'da 2 bin konutluk bir projede yer alarak tamamladık. Kosta Rika, Meksika ve Panama'da ise yerel ortağımızla birlikte hareket ederek bu ülkelerdeki pazarımızı genişletiyoruz."