Vefa, Vekon markası ile Yapı Fuarı’ndaydı

Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, Yapı Fuarı’nı her zaman önemli bir sektör buluşması olarak gördüklerini kaydetti

29 Nisan 2013 / emlakwebtv
Prefabrike binalar, yaşam konteynerleri ve modüler ünitelerin üretimine, sektöründe bir ilke imza atarak kiralama, ikinci el, montaj, demontaj ve lojistik hizmetlerini de ekleyen Vefa’yı ve Vekon markasını Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel ile Vekon standında konuştuk.

Vekon, Yapı Endüstri Merkezi tarafından 24–28 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda yerini aldı. Fuarın açık alanındaki 128 metrekarelik stantta Vekon ve Steelife markaları ile yer alan Vefa, ziyaretçilerine 2013 yılındaki yeniliklerini ve hedeflerini anlattı.
Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, Yapı Fuarı’nda bugüne kadar hep büyük alanlarda etkileyici stantları ile müşterilerinin ve fuar ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi başardıklarını belirterek, Yapı Fuarı’nı her zaman önemli bir sektör buluşması olarak gördüklerini kaydetti.

Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, toplu konut projelerinden, enerji tesislerine, alt yapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer aldıklarını belirterek, 2012 yılı boyunca 37 farklı ülkede proje yürüttüklerini söyledi. Bugüne kadar Venezuela’dan Afganistan’a, Sibirya’dan Güney Afrika’ya 60’dan fazla ülkeye ulaştıklarını kaydeden Yücel, sözlerine şöyle devam etti: “2012 yılında yurtdışında ulaştığımız yeni pazarlar sayesinde artan ihracat payıyla birlikte ilk defa proje yürüttüğümüz ülkelerin sayısı 12 oldu. 2012 yılı içinde İngiltere, İspanya, Kostarika, Peru, Somali, Gabon, Sierra Leone, Çad, Mali, Mozambik, Ekvator Ginesi ve Tunus’ta ilk defa proje gerçekleştirdik. Böylece 2012 yılı boyunca portföyümüze yeni katılan ülkeler ile birlikte 37 farklı ülkede faaliyette bulunduk. 1994 yılında başlattığımız dışa açılım sürecimiz boyunca da toplam 60 ülkeye ulaşmış olduk.”
Son beş yılda ihracatın toplam üretimdeki payının da istikrarlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Özgül Yücel, “2008 yılında toplam üretimin yüzde 32’sini, 2009 yılında ise yüzde 35’ini ihraç ederken, bu rakamı 2010 yılında yüzde 52’ye çıkardık ve 2011 yılında da bu oranı korumayı başardık. 2012 yılında ise yüzde 62'lık bir ihracat oranına ulaşmayı başardık” diye konuştu.  

Bu yıl “Büyük işler nerede Vekon orada” diyerek büyümeye devam eden ve bugüne kadar 60’ı aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Vekon, 1999 yılından bu yana ara vermeden katıldığı Uluslararası Yapı Fuarı’nda tekrar yerini aldı. Açık alandaki standında fuar ziyaretçilerini ağırlayan Vekon, özellikle Afrika ülkelerindeki etkinliğini artırarak son yıllarda ihracatta yakaladığı ivmeyi devam ettiriyor.

Toplu konut projelerinden, enerji tesislerine, alt yapı projelerinden sosyal tesislere kadar pek çok önemli inşaat faaliyetinin başlangıcında yer aldıklarını belirten Özgül Yücel, geçtiğimiz yıl gösterdikleri performansın 2013 yılı hedeflerini daha da yukarı taşıdığını ifade etti. Bugüne kadar Venezuela’dan Afganistan’a, Sibirya’dan Güney Afrika’ya 60’dan fazla ülkeye ulaştıklarını kaydeden Yücel, sadece 2012 yılı boyunca 37 farklı ülkede proje yürüttüklerini söyledi. Yücel, sözlerine şöyle devam etti:
“2012 yılında yurtdışında ulaştığımız yeni pazarlar sayesinde ilk defa proje yürüttüğümüz ülkelerin sayısı 12 oldu. 8’i Afrika ülkesi olmak üzere İngiltere, İspanya, Kostarika, Peru, Somali, Gabon, Sierra Leone, Çad, Mali, Mozambik, Ekvator Ginesi ve Tunus 2012 yılında portföyümüze yeni katılan ülkeler oldu. Böylece 1994 yılında başlattığımız dışa açılım sürecimiz boyunca 60’tan fazla ülkeye ulaşmış olduk.”

 ‘Prefabrike yapı sektörü hızla gelişiyor’
“Bugün dünyanın neresinde olursanız olun, sayısız altyapı ve inşaat projesinde, bizim prefabrike yapı çözümlerimizle karşılaşırsınız” diyen Özgül Yücel, dünyanın dört bir yanındaki şantiyeleri ve işçi kamplarını başarıyla kurduklarına işaret etti. Son yıllarda gerçekleştirdikleri atılımların faaliyet gösterdikleri prefabrike yapı sektörünün gelişimine paralel yürüdüğünü anlatan Yücel, sektörün hızla gelişen ve büyüyen bir sanayi kolu olduğunu belirtti. Yücel, “Prefabrike yapı sektörü çok kısa bir süre içinde sadece Türkiye’nin ihtiyaçları için değil, çevresindeki Orta Asya, Afrika, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve hatta Avrupa’nın taleplerini karşılayan bir üretim üssü haline geldi. Sektör ayrıca Güney Amerika’ya kadar çözümlerini ulaştırmayı başardı” dedi.