Yabancı yatırımcı Türkiye'de ne tarz konut tercih ediyor?

Sotheby’s International Realty Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Hitay, lüks konut denilince ne anlaşılmalı, Ortadoğu ve Arap yatırımcılar ne tarz konutlara ilgi gösteriyor emlakwebtv'ye anlattı

emlakwebtv

Gayrimenkul sahibi olmak isteyenlere de ‘kişiye özel’ lüks ve kaliteli gayrimenkul hizmetlerini uluslararası düzeyde sunan Sotheby’s International Realty Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Hitay emlakwebtv’de.

Sotheby's International Realty neler yapıyor?

1976 yılında kurulan ve dünyanın 47 ülkesinde 650 ofisiyle lüks gayrimenkul danışmanlık hizmetleri veren Sotheby's International Realty, Hitay Yatırım Holding’in girişimiyle 2010 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. Turkey Sotheby’s International Realty, dünyadaki 650 ofisi aracılığıyla yurtdışından Türkiye'de gayrimenkul almak yada kiralamak isteyenlerin yanı sıra yurtdışında gayrimenkul sahibi olmak isteyenlere de ‘kişiye özel’ lüks ve kaliteli gayrimenkul hizmetlerini uluslararası düzeyde sunuyor. Sotheby’s International Realty, Türkiye’de şu anda İstanbul ve Bodrum olmak üzere 2 ofisi ile faaliyetine devam ediyor.

Lüks konut denilince ne anlaşılmalı?

Yabancılar ülkemizde ne tarz gayrimenkul yatırımlarını tercih ediyor ve özellikle hangi bölgelere hangi ülke vatandaşları daha çok ilgi gösteriyor?

Yabancı yatırımcılar için lüks konutta olmazsa olmazlar nelerdir?

Avrupalı yatırımcı ne tarz konutlara ilgi gösteriyor?

Ortadoğu ve Arap yatırımcılar ne tarz konutlara ilgi gösteriyor?

Yabancı yatırımcıların boğazdaki yalılara ilgisi nasıl?

Mütekabiliyet yasasından sonra özellikle hangi bölgelerden talep aldılar, yatırımcılara gayrimenkul alırken Sotheby’s olarak ne gibi avantajlar, kolaylıklar sağlıyorlar?

Türk yatırımcılar yurt dışında ne tarz gayrimenkul yatırımlarını tercih ediyor?

Türk yatırımcı lüks konutta hangi özellikleri arıyor?

Sotheby's portföyünde bulunan önemli gayrimenkuller?

İstanbul lüks konut anlamında dünyada nerede? dDnyanın en lüks konutları özellikle hangi bölgelerde?  

Lüks konut fiyat aralıkları nedir?

Türkiye pazarındaki hedefleri, İstanbul ve Bodrum dışında başka bir yerde de ofis açacaklar mı, Ege Bölgesi’ne yatırımcılardan ilgi nasıl?


2010 yılında lüks tüketime Türkiye’de 14 milyar dolar harcandı. İstanbul’da hayata geçirilen konut projelerinin yüzde 15'i lüks konutlardan oluşuyor. İstanbul’daki lüks konutların metrekare fiyatları 4-5 bin dolar ile 20-25 bin dolar arasında. Bu fiyatlar, özellikle İstanbul’un bazı bölgelerinde Londra, Paris, New York fiyatlarını yakalamış olup, çok yakın bir gelecekte daha da yukarılara tırmanması bekleniyor.