Yabancıların tercihi: Yeşil bina

Yapılan araştırmalar, Türkiye'den konut satın alan yabancı yatırımcı için "yeşil bina" kriterinin büyük önem taşıdığını gösteriyor

Yabancıların tercihi: Yeşil bina

Bir çok konuda olduğu gibi yeşil bina ve enerji verimliliği hususunda da Avrupa'yı bir hayli geriden takip eden Türkiye, geç de olsa bu yöndeki yatırımlarının karşılığını almaya başlıyor. Yapılan araştırmalar, özellikle son yıllarda Türkiye'den konut almayı sürdüren yabancıların "yeşil bina" özelliği taşıyan yapılaa ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İTO Yatırım Ortaklarından Özkan Özçelik,  yürütülen çalışmalarla sayıları özellikle son yıllarda artış eğilimi gösteren yeşil binalara yabancı yatırımcıların büyük ilgi duyduğunu söyledi.

Yabancılardan Leed Gold sertifikası kriterlerine ilgi
Özellikle büyükelçilik, uluslararası temsilcilik ve yurt dışı merkezli firmaların yoğunlaştığı bölge olarak Oran lokasyonunda yabancıların konut kriterlerinin yerli alıcıdan farklılık sergilediğinin analiz edilebildiğine dikkat çeken Özçelik:

"Ankaralı konut alıcısı konfor ve kaliteden vazgeçemezken, yabancılar konutun daha detaylı özelliklerine dikkat ediyor. Bunların başında da projenin ne kadar çevreci, ne kadar ‘yeşil’ olduğu geliyor. Satış Ofisimizi ziyaret eden yabancı uyruklu alıcılar, Leed Gold sertifikası kriterlerini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek istiyor..." dedi.

One Tower Diplomatique'den çevreci yatırım
Yeşil bina kriterlerine uygun olarak inşa edilen One Tower Diplomatique projesinin çevreci ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde kurgulandığını belirten Özçelik, projede enerji tasarrufundan, atık su arıtmaya, elektrikli araç şarj istasyonundan yalıtıma dek çok sayıda özelliğe yer verildiği bilgisini aktardı. Özçelik:

"Şu an Başkent’te tekiz, ancak yakın gelecekte ‘yeşil bina’ kurgusunun daha da benimseneceğine inanıyorum. Türk konut alıcısı için de çevreci projelerin çok daha önem kazanacağına eminim"ifadelerini kullandı

Ankara konut sektörüne diplomat dopingi... Ayrıntılar için tıklayın...

Firma Bilgisi: Ito Yatırım
Proje Bilgisi: one tower diplomatique