Yabancıların Türkiye'ye ilgisi sürecek

Yabancı yatırımcıların alımlarında son üç ayda yaşanan düşüşle ilgili Emlakwebtv'nin sorularını yanıtlayan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kabadayı: "Türkiye güvenli liman olma özelliğini sürdürüyor..." dedi.

Yabancıların Türkiye'ye ilgisi sürecek

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mayıs 2016 dönemine ait Konut Satış verileri, yabancı yatırımcının ilgisindeki düşüşün sürdüğünü gösterdi. Mart ayında başlayan ve Nisan ayının ardından Mayıs'a da yansıyan gerileme eğilimine ilişkin olarak yönelttiğimiz sorulara, DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ve Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu'nun ardından Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da yanıt verdi. Kabadayı, Türkiye'nin yabancı yatırımcı için güvenli liman olma özelliğini koruduğunu söyledi. 

YILLARA GÖRE KÜÇÜK DE OLSA BİR DARALMA VAR

Soru: Sayın Kabadayı; TÜİK'in yabancıya satış kategorisindeki daralma vurgularını nasıl yorumlamalıyız?

İnanç Kabadayı: Öncelikle TÜİK verilerini anlamlandırırken, verilerin neye göre alındığını iyi bilmek ve buna göre anlam önem arz ediyor. TÜİK verileri satış vaadi sözleşmelerine değil, tapu satışlarına bağlı olarak tutulmaktadır. Bu yüzden kısa vadeli hareketler bizlere anlamlı analizler vermeyebilir. Bildiğiniz gibi ülkemizde özellikle İstanbul pazarında gayrimenkul geliştiricilerin satışlarının önemli bir kısmı satış vaadi sözleşmeleri ile gerçekleştirilmektedir. Son bir yıl içerisinde bu şekilde yapılan satışlar bu yüzden TÜİK verilerinde bulunmayabilir. Bir diğer gerçeğimiz ise geçtiğimiz yıllara göre küçük de olsa yabancı satışlarda bir daralma var. 

Soru: İkili ilişkilerdeki bozulma ve terör olayları nedeniyle güvenli ülke imajındaki bozulmanın yabancı yatırımcıyı etkilediğini düşünüyor musunuz?

İ.K.: Yakın coğrafyamızdaki ateş çemberi ve Türkiye içerisindeki artan terör olayları yabancıya satışı doğal olarak etkileyecektir. Yakın coğrafya içerisinde Türkiye’nin ön plana çıkmasının birçok farklı sebebi var ancak bunlardan önemli bir tanesi de belirttiğiniz güvenli liman olma özelliği.  Ekonomik ve siyasi anlamda Türkiye’nin devam eden güvenli liman olma özelliği, yabancı yatırımcı için oldukça teşvik edici. Türkiye’nin konumu ve potansiyelini düşündüğümüzde yabancılara satış hedeflerinde bu etkenin tahmin edilen kadar çok etkili olacağını düşünmüyorum. 

EN AZINDAN 2015 VERİLERİNİ YAKALARIZ

Soru: Yabancı yatırımcının ilgisinde bir düşüş beklemiyorsunuz o halde.

İ. K. :Özellikle şehir merkezinde geliştirilen yeni ve modern projelere yabancıların ilgisinin devam edeceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl TÜİK verilerinin tutulma şekline  göre yabancılara 22.830 konut satışı yapıldı. Bu yıl da bu sayıya ulaşılacağını tahmin ediyorum. Rusya ve İsrail ile ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi de önemli. Özellikle İstanbul, Antalya, Bursa ve Yalova’ya yabancıların ilgisi artarak devam edecektir. Terör olaylarının artan ivmesinin  azalacağına ve yıl sonunda en azından 2015 rakamlarının yakalanacağına inanıyoruz. Türkiye’de artık mega projelerle birlikte, çok özel ve ayrıcalıklı gayrimenkul projeleri geliştiriliyor. Bizimde dahil olduğumuz birçok proje Avrupa ve Dünya’dan ödüller ile dönüyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların gayrimenkule olan ilgisi bu dönemde de devam edecektir. 

VATANDAŞLIK HAKKI VE YENİ FİNANSMAN MODELLERİNİN ÖNEMİ

Soru: Yabancı yatırımcının ilgisini canlandırmak için ne gibi önlemler alınmalı?

İ. K. : Düşüş yaşanmaması adına her zaman gündemde olan ancak son zamanlarda daha sık gündeme gelen belirli bedellerin üzerinde gayrimenkul alanlara yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi böyle bir dönemde yerinde bir hamle olacaktır. Buna ek olarak yabancılara gayrimenkul kredisinin gerçek anlamda kullandırılması da önem arz ediyor.  Tartıştığımız yeni finansman modelleri olan gayrimenkul kira sertifikası,  gayrimenkul yatırım fonları vb. enstrümanların yabancı yatırımcıların da kullanabilecek olması da önemli bir fırsat. Hükümetin gayrimenkul geliştiricilerin ülke, şehir ve proje tanıtımlarında teşvik vermesi de önemli bir adım olacaktır. Örneğin yurt dışı fuarlarına katılım ve reklam çalışmalarında belirli oranlarında teşvik verilmesi sadece gayrimenkul sektörü için değil, turizm için de destekleyici bir unsur olacaktır. Son olarak ülke marka konumlandırma çalışmalarında “discover the potential” sloganı ile hayata geçen iletişim çalışmalarına bu dönemde hedef pazarlarda hayata geçirmek de talebi olumlu etkileyecektir. Dünyada son yıllarda ortaya çıkan marka şehirler olgusuna da ağırlık vermek gerekli ve bu alanda adımlar arttırılabilir.