Yapı Sektörü'nün 2016 hedefi: Yüzde 5 büyüme

2015 yılında 19 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türk Yapı malzemeleri sektörü, 2016'da Afrika ve Latin Amerika pazarlarına açılmayı hedefliyor.

Yapı Sektörü'nün 2016 hedefi: Yüzde 5 büyüme

2015 yılı içerisinde gerçekleştirdiği 19 milyar dolarlık ihracat ile 9. sırada yer alan Türk Yapı Malzemeleri sektörü, 2016 yılında yüzde 5 büyüme hedefliyor. Sektör bu yıl içerisinde Afrika ve Latina Amerika pazarlarına açılacak. 

Yapı malzemeleri sektörünün büyük hedefi
İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen "Türk Yapı Malzemeleri ve İnşaat sektörü Gelişim Çalıştayı"nda konuşan Yapı Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Türk yapı sektörünün tüm dünyanın en büyük 9. yapı malzemeleri ihracatçısı olduğunu belirtti. Urfalılar 2015 yılında yurt dışı projelerin yavaşladığını, bunda da Suriye ve Rusya ile yaşanan krizin büyük payı olduğunu vurgulayarak:

"Buna rağmen kötü olmayan bir yıl geçirdik. Birçok Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmamızın da bu ülkelerde projelerini devam ettirmeye çalışıyor. Sektörümüz dış şoklara karşı daha az kırılgan, emtia ithalatçısı olarak dünya karşısında daha güçlü durabilmeliyiz..." ifadelerini kullandı. 

Yapı Sektörü'nün 2016 hedefi: Yüzde 5 büyüme

Türk yapı sektörünün Avrupa atağı... Ayrıntılar için tıklayın...

Alternatif pazar planı yolda
Açıklamasında komşu ülkelerde yaşanan ihracat krizinin aşılmasında Afrika ve Latin Amenika pazarlarına yönelik girişimlerin önemli rol oynayacağını da belirten Urfalılar, ihracat listesinde özellikle Afrika'nın büyük yer tutacağını belirtti. Urfalılar:

"Komite olarak bu yıl Afrika çıkartmamızı tamamlamak ve sonrasında Latin Amerika’ya açılmak istiyoruz. Latin Amerika yapı sektörünün gelişmiş olduğu bölgelerden, bizde bu ülkelerde kalitemizle fark yaratmak istiyoruz" dedi.