Yargı kararı Danıştay binasını kurtaramadı

11. İdare Mahkemesi'nin "telafisi imkansız" zararlar doğuracağı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldığı Danıştay Eski Binası'nın yıkımı bugün gerçekleşti

Yargı kararı Danıştay binasını kurtaramadı

Türkiye'nin son 10 yıllık imar hamlesinde sıklıkla görmeye alışık olduğumuz tabloya, bugün Ankara'da bir kez daha tanıklık edildi. Yerel ve merkezi otoritelerin aldığı "dönüşüm" ya da "yapılaşma" girişimlerinin yargı kararları karşısında ne kadar güçlü olduğunu gösteren yönetim algısının son kurbanı Sıhhiye'deki Danıştay eski binası oldu.

Bir kez daha: Yargı kararlarına rağmen Danıştay binası yıkıldı
Yürütmeyi durdurma kararına karşın Danıştay eski binasının bugün gerçekleşen yıkımına tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan: "Bugün bir kez daha mahkeme kararı çiğnendi, Danıştay binasının yıkılmaması için açtığımız tescil davasında 11. İdare Mahkemesi, telafisi imkânsız zararlar doğuracağı gerekçesiyle yürütmeyi durdurmuştu. Mahkeme kararı çiğnenerek, yapılan yıkım için gerekli suç duyurularında bulunacağız." ifadelerini kullandı. 

Mimarlar Odası Ulus davasında temyize gidiyor... Ayrıntılar için tıklayın...

Yıkılan yalnızca bina değil, yargı kararlarının saygınlığı
Yürütülen uygulama ile Türkiye'nin başkenti Ankara'da hukukun yıkıldığını ve Cumhuriyet dönemi mimarilerinin yok edildiğini söyleyen Candan, yıkım sırasında alan giderek yetkilileri uyardıklarını ama yetkililerin buna aldırmayarak yıkıma devam ettiğini söyledi. Mimarlar Odası Başkanı, mahkeme kararlarının iletilmesine rağmen çalışmaların sürdüğünü ve yetkili kişilere ait tutanağın yıkım alanında tutturulduğunu vurgulayarak:

"Hukuk tanımayan kişiler hakkında gerekli merciilere suç duyurularında bulunacağız. Danıştay binasının böyle alelacele yıkımı, üstüne basarak söylüyoruz, yıkımı durduran mahkeme kararına rağmen yıkımını asla kabul etmiyoruz. Sorumlular, bunun hesabını yargı önünde verecekler..." dedi.