Yaşar Aşçıoğlu 2. İnşaat ve Konut Konferansı'na katıldı

Aşçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, 2. İnşaat ve Konut Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı

Yaşar Aşçıoğlu 2. İnşaat ve Konut Konferansı'na katıldı

21 Ocak 2014 / emlakwebtv
Aşçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, "İnşaat Sektörüne Genel Bakış, İnovasyon ve Katma Değer Yaratma Gerekliliği" başlıklı konuşmasında sektör değerlendirdi ve sektörün sorunlarına değindi.

“Kentsel dönüşümün hızlanması için vergi, harç ve KDV indirilmelidir”
Sektörle ilgili yapılması gereken değişim ve gelişimleri de ele alan, kentsel dönüşüm hakkında görüşlerini bildiren Yaşar Aşçıoğlu, “Mevcut hükümet şuna karar vermelidir: Amaç, kentsel dönüşümle halkın yaşam kalitesini artırmak ve kentsel dönüşüm yapmak suretiyle eski yapıları yenilemekse, maliyette yüzde 50’ye varan KDV, vergi, resim ve harçlar minimuma indirilmelidir. Ancak bu şekilde kentsel dönüşüm hızlandırılabilir. Ancak kentsel dönüşüm yapmak suretiyle ülke ekonomisine katkı sağlamaksa amaç, bu şekilde dönüşüm yavaş gider. Kentsel dönüşümde, deprem tehlikesi de göz önüne alınarak hızlı bir şekilde ilerlenmek isteniyorsa vergi, harç ve KDV indirilmelidir. Bu durumdan devletin de bir kaybı olmayacaktır. Şu anda 1000 inşaat varsa, vergi indirimiyle bu sayı 10 binlere çıkacaktır. Fakat bu rakamlarla kentsel dönüşümün hızlanmayacaktır” diye konuştu.

“Şehirlerin nefes alacağı parklar yaratılmalı”
Şehrin dönüşümünün yeşile odaklı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini söyleyen Aşçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, bunu şu sözlerle örneklendirdi; “Örneğin İETT Garajı her kiminse satıyorum demeli. Bu 100 dönümlük arsayı alan hemen arkasında bulunan Sanayi Mahallesi ve Ortabayır’dan 300 dönümlük arsa alarak o bölgeyi yeşillendirmeli ve şehirlerin nefes alacağı parklar yaratılmalı”.

Firma Bilgisi: Aşçıoğlu