Yatırımcı Moodys'e yüklendi: Suç işliyor

Moodys'in iki gün aralıklarla yaptığı çelişkili açıklamaları değerlendiren SPYD Başkanı Arif Ünver: "2 gün içinde, yaptığı açıklamanın tersi aksiyon alması ciddi bir suçtur..." dedi.

Yatırımcı Moodys'e yüklendi: Suç işliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin 15 Temmuz sürecinin etkilerini üzerinden attığı yönündeki açıklamadan iki gün sonra, ülke notunu "olumsuza" düşürmesi yatırımcılar tarafından eleştirildi. Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği SPYD Başkanı Arif Ünver, 21 Eylül Çarşamba günü yaptığı "şok atlatıldı" açıklamasından iki gün sonra not indirimine gitmesini "piyasaları manipüle etme" olarak yorumlayarak: "Bu kurumun 2 gün içinde yaptığı açıklamanın tam tersi bir aksiyon alması çok ciddi bir suçtur..." ifadelerini kullandı.

Zarara uğrayan yatırımcı tepkili
Söz konusu çelişkili açıklamaların, piyasa ya da menkul kıymetlerin fiyatını etkileme potansiyeli taşıdığını ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'na göre suç teşkil ettiğini de vurgulayan Ünver:

"Moodys'in ben yaptım oldu dememesi için özellikle kurumsal yatırımcıların SPK'ya şikayette bulunması gerekiyor. SPK'nin 107. maddeine göre Moodys suç işlemiştir. Çünkü hafta içinde Moodys'in açıklaması yatırımcının kararlarını etkileyecek nitelikteydi. Raporlardaki tutarsızlık ve alınan aksiyondaki farklılık, dünyanın hiçbir yerinde cezasız bırakılamaz..." dedi. 

SPK'nın 107. maddesi ne diyor?
Ünver'in dayanak gösterdiği SPK'nın 107. maddesi şöyle: "Sermaye  piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını  etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran,  haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle  menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para  cezası ile cezalandırılırlar..."