Yedikule bostanlarında yıkım başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Yedikule Bostanları'nda yıkıma başladı.

Yedikule bostanlarında yıkım başladı

İstanbul'un Yedikule'deki tarihi surlarının dibinde yüzyıllardır tarım faaliyetlerinin yürütüldüğü tarihi Bostanlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıkıma başladı. Belediye, Mart ayına kadar bölgedeki yıkımı sonlandıracağını, çiftçilerin bu zamana dek ekinlerini toplamaları gerektiğini açıklamıştı

İBB tarihi bostanlara kepçelerle girdi
Geçtiğimiz günlerde Yedikule Bostancılar Derneği tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği ihtarla gündeme gelen Yedikule Bostanları'nda yıkım bugün başladı. Yıkım eylemleri, ekolojistler ve bostanlardan geçimini sağlayan aileler tarafından tepkiyle karşılandı. Bugün saat 11.00'da başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı yıkım ekipleri işlemlerine Mevlanakapı Mahallesi'nde yer alan sur dışındaki bostanlarla başladı. Sur ve çevresinde devam eden yıkım işlemleri çevreden büyük tepki çekti.

İBB, Yedikule Bostanları'nın yıkımı için tarih verdi...

Radikal'de yer alan İdris Emen imzalı habere göre 19912 yılından bu yana Sur çevresinde tarım yapmakta olduğunu söyleyen işletmeci İsmail Karaca, yıkıma tepki gösterdi. 4 dönümlük alanda sebze ve meyve yetiştirdiklerini, hiçbir borcu olmadığını ve kirasını düzenli olarak ödemekte olduğunu söyleyen Karaca: "Ben ve ailem bu barakalard yaşıyor, bostanla ilgileniyorduk. Kış ortasında ne yapacağız? Ekipler hiç bir gerekçe göstermeden barakaları yıkmaya başladı. Yıkımla birlikte binlerce liralık çapa makinalarımız da dışarıda kaldı..." dedi.

Nisan ayında toplanan ekinler için Mart'a kadar süre
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tanınan süreyi de eleştiren bostan işletmecileri, ekinlerin toplanması için verilen sürenin Mart ayı olduğunu ancak bostancıların Nisan ayında hasat topladığını söyledi. 

Belediye'nin yıkım ekiplerini yürüttüğü sırada da polis ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı görüldü.