Yeni Gemlik tepelere kurulacak

Gemlik'in tahliyesini içeren Kanun Hükmünde Kararname'nin yayımlanmasının ardından, ilçenin boşaltılmasına ilişkin ayrıntılar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Yılmaz: "Sağlam zeminli üst kısımlara taşıyacağız..." dedi.

Yeni Gemlik tepelere kurulacak

Bursa'nın yüksek deprem riski taşıyan ilçesi Gemlik'in tahliyesini düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylesine kapsamlı bir tahliye işlemlerine yabancı Türkiye kamuoyu için akla gelen ilk soru ise, büyük bir ilçenin boşaltılma planının ayrıntılarına ilişkindi. Bu soruya ise Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, bugün düzenlediği bir toplantı ile yanıt verdik. Yılmaz: "Binalarımızı sağlam zeminli üst kesimlere taşıyacağız..." ifadesini kullandı.

Zemin balçık, binalar deniz kumu

Gemlik'in tahliyesine ilişkin Kanun Hükmünde Kararname'nin Resmi Gazete'de yayımlanmasını "Gemlik için tarihi bir karar..." sözleriyle değerlendiren Başkan Yılmaz, ilçede kararın memnuniyetle karşılandığını söyledi. Yılmaz 1999 yılı depreminin merkezinin buraya uzak olmasına karşın sarsıntıyı çok şiddetli bir biçimde hissettiğini belirterek: "Gemlik ilçesinin inşa edildiği yer bilimsel olarak bütünüyle balçık bir zemindir. Yapılar ise deniz kumu ile inşa edilmişti. Bu nedenle taşıma güçleri zayıflamıştır. " ifadelerini kullandı. Gemlik Belediye Başkanı Yılmaz 4 mahallede yaşayan 50 bine yakın vatandaşın da yüksek risk altında olduğuna dikkat çekti. Yılmaz: "6 şiddetinde olası bir deprem yaşanması halinde Gemlik'te yaşayan binlerce vatandaşımızı kaybetme riski ile karşı karşıyayız..." ifadelerini kullandı. 

Gemlik tepelere kaçacak

Belediye Başkanı Yılmaz, Gemlik'in tahliyesine ilişkin planın hazırlandığını ve varlık içinde yokluk çekmenin anlamsız olduğuna da vurgulayarak: "İlçemizi sağlam zeminli bölgelerimize taşımak ve bu bölgelerde sağlam binalar inşa etmek fikrine dayalı planlarımız var." dedi. Bu plan doğrultusunda Gemlik'in bir değeri olarak zeytine dikkat edileceğini ve bu değerin korunması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz: "Projemizi Bakanlığımıza sunduk. Orman bakanlığı yapılan incelemelerde bunu onayladı. Sonrasında ise Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız onayladı..." ifadelerini kullandı. Gemlik'in yabaçlarında yer alan makilik alanlara, bilimsel olarak orman olarak nuhafazasından fayda görülmeyen ancak altı kayalık bölgelere taşınacağını vurgulayan Yılmaz: "Yaklaşık 300 hektarlık bir alandan bahsediyoruz. Buralar Orman Bakanlığı'na aitti ve KHK ile Hazine'ye geçecek. Hazine de Orman Bakanlığı'nda, orman tesisi için hazine takasında bulunacak. Bu bölgeler taşlık kayalık da olsa orman olarak tescillenmiş. Bu takasla birlikte ormanlık alanlar da daraltılmamış olacak..." dedi. 

Vatandaşlar karlı çıkacak

Vatandaşların Gemlik'i taşıma projesinden karlı çıkacaığın ve Gemlik'te insanlara güvenlik mekanlar tesis edileceğini de söyleyen başkan Yılmaz: "Vatandaşımızın taşınacağı bölgede daha planlı ve temiz olacak. Tüm binalar evler deniz manzaralı olarak inşa edilecek. Gemlik'te yaşamasına karşın deniz havası almayan ve denizi göremeyen vatandaşlarımız da devletimizin sağladığın imkanlarla cüzi bir rakama bunlara sahip olabilecekler. Tarihi bir projedir bu." ifadelerini kullandı. Başkan Yılmaz, Belediye'nin 400 konutluk projenin çalışmalarına geçen sene başladığını ve bazı etaplarının bitme noktasına ulaştığını da vurgulayarak: "1 sene içinde tamamının yerleşmeye hazır hale getirilmesi hedefleniyor. Orman vasfını yitirmiş bölgeye yapılacak binalarda çalışmaların ise yaz aylarına kalmadan atılmasını hedefliyoruz. İ sene içinde ikametgahlar başlayabilir..." dedi.