Yeni imar kanunu için geri sayım başladı

Yeni imar kanunu ve mevzuat hazırlıklarından sona gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tasarının yakında meclise sunulacağını açıkladı

Yeni imar kanunu için geri sayım başladı

KONUTDER, GYODER ve İNDER gibi, gayrimenkul sektörünün en önemli kuruluşlarının katkı sunduğu MÜSİAD Gayrimenkul Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya sunuldu. Bakan Sarı,MÜSİAD raporunun Bakanlığa yürüttüğü çalışmalarda önemli bir katkı sunacağını vurgularken, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da yeni imar kanununun yakında meclise sunulacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesi kabul edildi... Ayrıntılar için tıklayın...

MÜSİAD Gayrimenkul raporu
Türkiye gayrimenkul sektörünün en önemli çatı kuruluşlarının destek verdiği raporu değerlendiren MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da, ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaata ilişkin çalışmaların üç ana başlık altında değerlendirildiği raporun, kentsel dönüşüm başta olmak üzere sektörü yakından ilgilendiren çok sayıda problemi masaya yatırdığı bilgisini verdi. Olpak:

"Bakanlık yetkililerimize sunduğumuz raporda; kentsel dönüşümde ekonomik, sosyal ve kültürel boyutların genellikle dikkate alınmadığını, Kentsel Dönüşüm Fonu adı altında bir kamu fonu oluşturulması ve kentsel dönüşüm olgusunun asıl amacının ne olduğu vatanda­şa iyi anlatılması gerektiğini vurguladık. 3194 sayılı imar kanununun günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğini ve kanunun yeniden düzenlenerek imar değişikliklerinin kamu vicdanını zedele­yen, kişilere özel değerlendirmelerden arındırılması gerektiğini belirttik..." ifadelerini kullandı.

Raporda ayrıca, "Konut Sektörünün Genel Sorunları ve Çözüm Önerileri" ile ilgili özel bir bölüm oluşturduklarını ve kentsel dönüşüm sürecinde yöresel mimarinin özendirilmesinin önemine dikkat çekildiğini söyleyen Olpak, gerek karar alma gerekse uygulama safhalarında kentsel kültür mirasının korunması ve gözetilmesine ilişkin "Danışma Kurulu" önerisinde de bulunduklarını vurguladı. Olpark:

"“Danışma Kurulu” niteliğinde bir katılım grubu ile işbirliği içinde çalışmalı, onların görüşleri doğrultusunda hareket etmelidirler." dedi