Yeşil Banyo Çözümleri

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, LEED, BREEAM ve DGNB ile uyumlu ürünlerini Yeşil Banyo Çözümleri isimli bir katalogda topladı

Yeşil Banyo Çözümleri

2 Temmuz 2013 / emlakwebtv

VitrA ve Artema’dan, çevre dostu “Yeşil Banyo Çözümleri”

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, binaları çevresel etkilerine göre değerlendiren ve dünya çapında kabul gören sertifikasyon programları LEED, BREEAM ve DGNB ile uyumlu ürünlerini Yeşil Banyo Çözümleri isimli bir katalogda topladı. Katalogda, su ayak izini azaltmaya ve su kalitesini korumaya yönelik geliştirilen ürünler yer alıyor. VitrA ve Artema’nın, yapılarda suyun en çok kullanıldığı alan olan banyolara yönelik çözümleri, yeşil bina tasarlamak isteyen mimar ve mühendisler için rehber niteliği taşıyor.

“25 Milyar Dolar Tasarruf Etmek Mümkün”

Yapı ürünleri sektöründeki oyuncuların; doğru ürün ve malzeme seçimi, yalıtım, havalandırma, atık yönetimi gibi pek çok konuda ihtiyaçları ve talebi belirme sorumluluğu olduğunun altını çizen Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Banyodan Sorumlu Başkan Yardımcısı Atalay Gümrah, “Türkiye’de 2023 yılına kadar hayata geçirilecek ofis ve konut projelerinin tamamının Yeşil Bina Sertifikası uyumlu olması durumunda enerji tüketiminde %24-50, su tüketiminde %40 oranında azalma sağlanması mümkün. Bu da yaklaşık olarak 25 milyar dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor. Grubumuzun sürdürülebilirlik ve doğal kaynakların sorumlu tüketimine yönelik üretim, tasarım ve yönetim anlayışı Blue Life doğrultusunda hayata geçirdiği ürünler; yeşil bina sertifikasyonlarının geçerli olduğu projelere değer katıyor.” dedi.

Çevre dostu binalar yaratılmasına olanak tanıyan “Yeşil Banyo Çözümleri” kataloğu; ABD’nin LEED, İngiltere’nin BREEAM ve Almanya’nın DGNB sertifikasyonlarına uyumlu seramik sağlık gereçleri, armatür, duş sistemleri ve banyo mobilyaları kategorilerinde VitrA ve Artema’nın geliştirdiği, eko-etiket sahibi inovatif ürünleri bir araya getiriyor. Katalogda, isteğe göre 2,5/4 litre suyla çalışan ekonomik klozet, susuz pisuvar, özel perlatör ve kartuş teknolojisiyle yüksek oranda su ve enerji tasarrufu sağlayan armatür ve el duşları dikkat çekiyor.

* LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), DGNB (Deutsche Gesellschaft fur Nachhaltiges Bauen)