Yeşil bina nedir?

Yeşil Bina Haftası'nda yeşil bina nedir' maliyetleri ve avantajları nelerdir'i Altensis Enerji Yöneticisi Emre Ilıcalı ile konuştuk

Yeşil Bina Haftası'nda yeşil bina konusunda danışmalık hizmeti de veren alanında uzman Altensis firmasındaydık. Yeşil bina nedir, maliyeti ve avantajları nelerdir, kentsel dönüşümle yapılabilecekleri Altensis Enerji Yöneticisi Emre Ilıcalı ile konuştuk.

Havva Babaoğlu: Altensis neler yapıyor?

Emre Ilıcalı: Altensis olarak 2008 yılından bu yana çevre dostu binalar, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hizmetleri veriyoruz. Çevre dostu binalar, çevre dostu binaların değerlendirme sistemlerin denetlenmesi, mühendislik hizmetleri danışmanlığı ve proje yönetimi, enerji verimliliği, binalarda enerji kimlik belgesi, enerji yönetimi gibi konularda çeşitli firmalara hizmet veriyoruz.

Aynı zamanda Yeşil Bina Haftasındayız. Yeşil bina kavramı nedir?

Yeşil bina kullanıcılarına belli bir sağlık ve konforlu ortamı sağlarken aynı zamanda enerji, su, hammadde gibi kaynakları verimli tüketen binalardır. Bunlar karbon emisyonlarının azaltılmasında, enerji su tüketiminin azaltılmasında önemli rol oynar. Yeşil bina değerlendirme sistemleri ise binaların bu konudaki performanslarını ölçerek binaları değerlendirmektedir.

Yeşil binanın maliyeti nedir? Avantajları nelerdir?

Yeşil binaların maliyeti, Binanın baştan ne amaçla tasarlandığı fonksiyonu ve hedeflenen performansa göre değişmektedir. Bir binanın yeşil bina olması için gerekli olan ek maliyetler firmaların gözünü korkutacak boyutlara ulaşmamaktadır. Ancak belli kalitenin altında inşa edilmiş binaların yeşil bina standartlarını yakalamaları biraz daha maliyetli olmaktadır.

Yeşil binalar öncelikle uluslararası denetleme sistemlerinin kıriterleri sonucunda bu ünvanları almaktadır. Bu ünvanları almak için yaptıkları uygulamalar getirdikleri sistemler, binaların enerji su tüketiminin azaltılması, atık miktarlarının azaltılması gibi bina kullanıcılarına işletmesel faydalar sağlamaktadır. Yeşil binaların mülk değerleri de artmaktadır. Bu binalara yatırım yapacaklar için önemli kriterlerdir.

Bu binalar yeşil bina kriterlerine uymak için tasarlanırken bir takım uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilmesi gerekmektedir. Binaların daha düzgün ve daha doğru inşa edilmesini sağlamaktadır.

Yeşil bina değerlendirme ve denetleme sistemleri nedir?

Bir binaya yeşil bina demek için bir kavram kargaşası oluşabilir. Yeşil bina değerlendirme ve denetleme sistemleri bu kavram kargaşasını ortadan kaldıran uluslararası kabul görmüş değerlendirme  koşulları ve kriterleridir. Bir bina yeşil bina kriterlerini sağladığı ölçüde bu sistemler tarafında denetlenir ve seviyelendirilir. LEED ve BREEM

Hangi firmalarla çalışıyorsunuz?

Türkiye’nin önde gelen tüm gayrimenkul yatırım ve müteahhit firmalarıyla çalışıyoruz. Soyak, Ağaoğlu, Tepe, Tekfen, Zorlu gibi.

Kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve şehircilik Bakanlığı yeşil bina yapımını özendiriyor. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Kentsel dönüşüm çok önemli bir fırsat. Binaları yeniden inşa ederken sürdürülebilir yeşil binalar, yeşil yerleşkeler oluşturabilirsek çok daha faydalı eser ortaya getirmiş oluruz. Var olan binayı yeşil bina kriterlerine uydurmak daha zordur. Yeniden yapılacak binalarda sınırımız daha geniş.

Yeşil binaların istatistiklere göre yüzde 50’ye varan bir enerji verimlilik sağladığı görülmektedir. Katı atık miktarını yüzde 50 azalttığı. Yeni binaların yeşil bina yapılması taktirde milyarlarca liraya varan tasarruf edileceğini biz öngörmekteyiz. En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir bizce. Yeşil binalar sayesinde ekonomik anlamda da birçok faydası olacaktır.