Yeşil dönüşümde ilk adım atıldı

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği ile ÇEDBİK arasında, Türkiye'nin ilk yerli yeşil bina sertifikası kullanımını desteklemeyi amaçlayan protokol imzalandı

Yeşil dönüşümde ilk adım atıldı

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği-AYİDEr ile ÇEDBİK, "Çağdaş Kent: İstanbul" başlıklı organizasyonda, yeşil bina dönüşümü için önemli bir adım attı. AYİDER ve ÇEDBİK arasında imzalanan protokolle birlikte Türkiye'nin ilk yerliş yeşil bina sertifikası ÇEDBİK-Konut'un kullanımına destek sözü verilmiş oldu.

Kentsel dönüşüm, yeşile dönüşüm olmadan tamamlanabilir mi?

İmzalanan protokolle ilgili olarak bir açıklama yapan AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, İstanbul Anadolu yakasınını sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak enerji verimliliği, iş güvenliği ve yapı estetiği gibi konularda yenilikçi bakış geliştirme gayesiyle kurulan AYİDER'in uzun yıllardır önemli anlaşmalara imza attığını hatırlattı. Kentsel dönüşüm çalışmalarının "yeşile dönüşüm" hedefiyle yürütülmesi gerektiğini söyleyen Tavukçuoğlu: 

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu'nun açıklamalarını izlemek için tıklayın...

" Yeşil bina konusunda AYİDER’in öncelikli hedefleri arasında İstanbul imar yönetmeliğinde uygulamaya yönelik değişikliklerin yapılmasında katkı sunma, yeşil binalarla ilgili eğitim çalışmaları düzenlemek ve toplumda bu konuyla alakalı farkındalık yaratmaktır. Kentsel dönüşüm, yeşil dönüşüm olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İstanbul'da yeşil bina sayısı artıyor
Gecede yaptığı konuşmada, 2007 yılında günümüze Türkiye'de yeşil bina kavramının giderek yaygınlaştığını ve Dünya Yeşil Binalar Konseyi Tam Üye statüsüyle çalışmaların sürdüğünü söyleyen ÇEDBİK Başkanı Selçuk Özdil de: 

"Yeşil binaların yaygınlaşması için ÇEDBİK olarak, ÇEDBİK-Konut adı altında Türkiye’nin ilk yerli yeşil bina sertifikasını geliştirdik. Bu sertifika, tamamen Türkiye’nin teknik ve sosyo-ekonomik şartlarına uygun geliştirilmiş bir program. Nasıl ki Amerika’nın LEED sertifikası, İngiltere’nin BREEAM sertifikası varsa, ülkemizin şartlarına uygun bu programların da geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.