Yeşil Yol'da gerilim büyüyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu "Yeşil Yol" projesine karşı çıkanları "devlet arazisine kaçak ev ve pansiyon yapan kişiler" olarak niteledi. Fırtına İnisiyatifi'ndan Bakan'a yanıt gecikmedi: "Ağzından çıkan tek söz para..."

Yeşil Yol'da gerilim büyüyor

Karadeniz'in yaylalarının birleştirilmesi ve turizm faaliyetlerine açılması amacını güden "Yeşil Yol Projesi" ile ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Projenin yarattığı doğal ve tarihi tahribatın sosyolojik bir dönüşüm öngören ve bölgede yapılaşmanın önünü açan potansiyeline karşı çıkan bölge halkı ve sivil inisiyatifler hukuki sürecin sonucunu beklemeye koyuldu. Tüm bunlar yaşanırken geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanı Veyse Eroğlu'nun, Yeşil Yol'a karşı çıkanları "devlet arazisine kaçak ev ve pansiyon" yapan kişiler olarak nitelemesi ise tansiyonu yükseltti. Eroğlu'nun sözlerine karşı bir açıklamada bulunan Fırtına İnisiyatifi: "Bakanın ağzından 'para, para, para'dan başka bir söz çıkmıyor..." dedi. 

 

Yeşil Yol'da gerilim büyüyor

 

Kaçak yapılaşma sorununda muhatap Devlet'tir
Konu ile ilgili olarak yayınladığı açıklamada, Eroğlu tarafından dile getirilen açıklamalarının yöre insanını Fırtına ve Kaçkar yaylalarından, meralardan sürme amacının bir parçası olarak okunması gerektiğini söyleyen Fırtına İnisiyatifi, bahsedilen kaçakçılık durumunun da 17 yıldır idare tarafından yerine getirilmeyen "koruma amaçla imar planları" nedeniyle oluştuğunu söyledi. Buradaki yerleşmenin Cumhuriyet öncesine kadar giden ve yayla yerleşiminin mera içine oturtulmasından doğan bilinçli ve maksatlı yaklaşım nedeniyle oluştuğunu da vurgulayan inisiyatif, Orman Bakanı'nın proje ile birlikte turistin 50 TL karşılığında pansiyonlarda değil, 10 bin dolarlık harcamalarla lüks otellerde kalmasını hedeflediğinin ortaya çıktığını söyledi. 

Yeşil Yol projesi durduruldu mu?

Bakanın doğadan para kazanılması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyleyen Fırtına İnisiyatifi açıklamasında:

"Bakan açıklık getirmiştir: Yeşil yolun, yöre insanına ve yöreye hiçbir ekonomik katkı sağlamayacağı; aksine sermaye yoğun yatırımlarla yaylalara, meralara, dağlara el konulacağı ve yöre insanına yasaklanacağı. Bakan açıkça buraları kimseye yedirmeyeceklerini söylemektedir..." ifadelerine yer verildi. 

Proje Bilgisi: yeşil yol