Yetkililerden Beşikdüzü felaketine çarpıcı yorum: Altyapı kaldırmadı

İki kişinin yaşamını yitirdiği Beşikdüzü'ndeki sel felaketi nedeniyle Trabzon'a gelen bakanlar, kentin altyapısının yağışı kaldıramadığını açıkladı

Yetkililerden Beşikdüzü felaketine çarpıcı yorum: Altyapı kaldırmadı

Uzmanların HES inşaatlarının sonucu olarak nitelediği sel felaketlerinin sonuncusu Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde yaşandı. İki kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi nedeniyle ilçeye gelen Bakanlar ise, kentin altyapısının böylesine yüklü bir yağış için yeterli olmadığını açıkladı.

Bu kadar yağış beklemiyorduk
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte ilçeyi ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ilçenin beklenenin üzerinde yağış aldığını söyledi. Canikli: "Norman standartlarda metrekareye düşen yağış ortalaması 85 kilo olan Beşikdüzü'ne 300 kilo yağış düştü.. Altyapının buna dayanması mümkün değildi..." ifadelerini kullandı.

Altyapı kaldırmadı
Beşikdüzü'nün kotunun kaldırılması gerektiği ve şehirleşme sıkıntısının korkunç boyutlara ulaştığını söyleyen Canikli:

"Ana caddenin boydan boya tümüyle kaldırılması gerekiyor. Yol kotuna getirilmesi gerekiyor ki bu da en az 3, 4 ya  da 5 metre eder. Yol kotuna getirme işlemini yapmazsanız, buna benzer afetlerde bu manzarayla karşı karşıya kalırız..." şeklinde konuştu. 

Doğu Karadeniz HES cennetine döndü

Yetkililerden Beşikdüzü felaketine çarpıcı yorum: Altyapı kaldırmadı

Uzmanlar, sel felaketlerindeki artış HES projelerindeki artışa bağlarken, bölgede hayata geçirilecek yeni projelerin inşaatı ise devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, halen çalışmakta olan 152 adet HES'in yanında 94 HES inşaatının da sürmekte olduğunu belirtmişti.