Yılın ilk ayı yüksek faizin gölgesinde kaldı

Ocak 2016 dönemine ait ipotekli konut satışı verilerini değerlendiren TSKB Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal, yüksek faizin olumsuz etkisinin bu dönemde hissedilmeye başlandığını söyledi.

Yılın ilk ayı yüksek faizin gölgesinde kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ocak 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistiklerini değerlendiren TSKB Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal, ipotekli konut satışında yaşanan düşüşü yüksek faizin etkisi ile açıkladı. Ünal, ipotekli konut satışlarında yaşanan düşüşe ilişkin yorumunda: "Faiz oranları konut sektörünü doğrudan etkileyen bir etken konumunda olmakla beraber 2015 yılı sonunda artış eğilimi gösteren faiz oranları sektördeki satış oranlarını etkilememişti ancak 2016 Ocak itibariyle bu etkinin hissedilebildiğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Kritik yıl: 2014
Konut satışlarındaki yükselme ivmesinin sürdüğü 2014 yılının başlarında yaşanan konut kredisi faizlerindeki yükselmenin konut satış eğilimlerinde ani bir etkiye sebep olmadığını vurgulayan Ünal: "Ancak 2014 yılı sonunda düşmeye başlayan faiz oranlarının da etkisi ile senenin son bölümlerinde konut satış sayıları yükselerek 2013 senesine göre daha yüksek bir sayı ile kapatmıştır. 2015 yılında siyasi ortamın getirdiği belirsizlikler sektör açısından endişe yaratsa da konut sektörü yine seneyi artış ile kapatmıştır..." dedi.

İpotekli konut satışları neden azaldı? Ayrıntılar için tıklayın...

3 büyük ilin ağırlığı düşüyor
Açıklamasında 2008 ve 2013 yılları bütününde ipotekli konut satış verilerinde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye'nin en büyük üç şehrinin, toplam satış içindeki payının yüzde 60'ları bulduğunu da söyleyen Ünal, 2013 yılında ise bu payın yüzde 45'e kadar gerilediğini belirtti. Ünal, 2014 ve 2015 döneminde ise bu oranın yüzde 41'ler düzeyine gerilediğini de belirterek, bu düşme eğiliminin toplam konut satışlarında da izlenebileceği üzerinde durdu. Ünal, son 3 yılda 3 büyük şehrin dışındaki lokasyonlarda da toplam konut satışının, 2010 senesinde yüzde 51 düzeyinde iken, 2013 senesinde yüzde 61'e kadar yükseldiğine de dikkat çekti.