Yok böyle bir ofis!

Sahibinden.com’un 5 bin metrekarelik çalışan odaklı ofisi Google, Facebook gibi Silikon Vadisi'nin önde gelen şirketlerinin genel merkezlerini aratmıyor

Emlakwebtv/Haber: Elif Akın - Kamera:Ali Budak

Bir ofis düşünün ki içinde yürüyüş alanı, playstation odası, spor salonu hatta beyin fırtınası odası ve ginger olsun. Evet yanlış duymadınız tüm bunlar Silikon Vadisi’ndeki bir şirkette değil, ayda 80 milyon ziyaretçisi olan Sahibinden.com’un İstanbul Bostancı’daki genel merkezinde bulunuyor.

310 kişilik ekibin rahatı ve mutluğu için 5 bin metrekarelik bir yaşam alanı tasarladıklarını söyleyen Sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş, bu konsepti oluştururken Facebook ve Google’ın ofislerini incelediklerini belirtiyor. Ertaş, sandalyelerden, spor alanlarına kadar her detayla yakından ilgilendiklerini vurguluyor.

Açık ofis olarak tasarlanmış 3.500 metrekarelik üst katta toplantı masaları, yiyecek ve içecek makinelerinin bulunduğu küçük bir kafeterya ve playstation odası bulunuyor. Mini basketbol sahası, masa tenisi ve spor salonu ise 1.500 metrekarelik alt katta yer alıyor. 

Tasarımı Erginoğlu &Çalışlar Mimarlık tarafından yapılan Sahibinden.com’da yeni bir proje tasarlarken tartışmaların yapıldığı bambu ağaçlarıyla çevreli beyin fırtınası odası ve özel telefon görüşmeleri için ses yalıtımlı telefon kabinleri de bulunuyor. Hatta ofiste masa başında çalışmaktan sıkılanlar için yürüyerek iş konuşabilecekleri 250 metrelik yürüyüş yolu bile var.

Ofisin yerini seçerken binanın çevresinde ya da içinde yemek yeme alanlarının bulunmasına ve kolay ulaşılabilir bir lokasyonda olmasına dikkat ettiklerini vurgulayan Burak Ertaş nihai kararı ise ilginç bir şekilde verdiklerini anlatıyor.

Şu anda sitede 1,5 milyonu emlak olmak üzere toplam 3,5 milyon ilanın yayında olduğunu belirten Burak Ertaş, ilanını yayından kaldıran kullanıcıların katıldığı ankete göre her 40 saniyede bir konut satıldığını söylüyor.