Yüksek enflasyon sektörü vurur mu?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya: "Yüksek enflasyonu iyi okumalı, önlemlerimizi almalıyız..." dedi

Yüksek enflasyon sektörü vurur mu?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak 2016 verilerin, beklenenin üzerinde artışa tanık oldu. Bu dönemde Tüketici Fiyat Endeksi'nde yüzde 1.82, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nde ise yüzde 0.55 artış kaydedildi. Söz konusu rakamlardan hareketle yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9.58, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 5.94 olarak gerçekleşmiş oldu.

Yüksek enflasyon konut sektörünü nasıl etkiler?
TÜİK enflasyon rakamlarını değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Barış Dumankaya, enflasyonu ekonomik veriler açısından önemli bir gösterge olduğunu ve alım gücündeki değişimin temel ölçüm mekanizması niteliği taşıdığını söyledi. Beklentilerin üzerinde artış gösteren enflasyonun okumasının iyi yapılması ve önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Dumankaya:

"Tabi bu noktada enflasyondaki yükselişin en büyük sebebi gıda fiyatlarındaki artış. Önümüzdeki dönem için gıda fiyatlarında bir azalmanın olacağının öngörüldüğünü düşünürsek bu tablo enflasyona olumlu yönde yansıyacaktır." dedi.

Uğur Dumankaya sektörün 2015 yılı performansını değerlendirdi... Ayrıntılar için tıklayın...

Faiz hareketliliği ve piyasaya etkileri
Dumankaya, küresel piyasalardaki durumun da faiz politikası ve enflasyon verilerini doğrudan etkilediğini de belirterek, Çin'in beklenenin altındaki büyüme rakamları, Euro bölgesinde istenen canlanmanın henüz tam olarak sağlanamamış olması, FED Faiz kararları ve kur oynamalarına dikkat çekti.  Merkez Bankası tarafından yayınlanan ilk enflasyon raporunda enflasyonun yüzde 7.5 düzeyine çekilmesi için yoğun bir çaba sarfedilmesi gerektiği vurgusuna da değinen Dumankaya:

"Bunun oldukça önemli bir politika olduğunu şimdi çok daha iyi görüyoruz çünkü enflasyonun çift hanelere çıkması ekonomimizin daha önce elde ettiği kazanımlarının boşa çıkması anlamına geliyor. Ben enfasyonun mart ayında yüzde 7’lere gerileyeceğini, ikinci çeyrekte ise yüzde 6-7 aralığına gerileyeceğini düşünüyorum..." dedi.