Zigana Tüneli projesinde neler oluyor?

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve Cengiz İnşaat'ın kazandığı Zigana Tüneli ve bağlantı yolları ihalesi, ihaleye katılan diğer şirketlerin açtığı dava sonucu iptal edildi. Mahkeme "ihalenin" tekrar değerlendirilmesi kararına vardı

Zigana Tüneli projesinde neler oluyor?

Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'yu birbirine bağlaması planlanan Zigana Tüneli ve bağlantı yolları projesi ihalesi mahkeme tarafındndan iptal edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve Cengiz İnşaat'ın kazandığı açıklanan proje, ihaleye katılan diğer firmaların başvurusunu görüşen Ankara 10. İdare Mahkemesi, ilk başvuruları reddeden ve ihaleyi geçerli sayan Kamu İhale Kurulu'na davayı geri gönderdi. Kamu İhale Kurulu, ikinci başvuruda ihalenin iptaline karar verdi.

 

Zigana Tüneli projesinde neler oluyor?

 

Zigana Tünel projesi yeniden yapılacak
Söz konusu ihaleyle ilgili ilk itiraz ihaleye katılan ve itiraz başvuruları Kamu İhale Kurumu tarafından reddedilen Şenbay Madencilik ve Özgün Yapı cephesinden gelmişti. Bu iki şirket, Kamu İhale Kurulu'na ihalenin iptal edilmesi yönündeki talepleri reddedilince Ankara 10. İdare Mahkemesi'ne başvurmuş ve mahkeme de konuyu tekrar görüşmesi için davayı Kamu İhale Kurulu'na göndermşti. 12 Ağustos'ta mahkemenin tavsiyesi üzerine davayı yeniden görüşen Kamu İhale Kurulu, iptal kararına varmıştı. 

Zigana İhalesi
"Trabzon-Aşkale Yolu Zigana Tüneli ve Bağlantı Yolları" projesi, Ovid Tüneli'nin ardından Türkiye'nin en büyük ikinci tüneli olma özelliği taşıyor. Toplamda 500 milyon liraya mal olacak Zigana Tüneli ihalesinin 3 yıl içinde tamamlanması hedefleniyordu. Gümüşhane'nin Torul ilçesi Köstere köyünden başlayan tünel, 500 metre aşağıdaki virajdan direk yolan karşısından bin 250 metrelik rakımdan girecek ve Trabzon Maçka ilçesi Başar köyünde, aynı rakımdan çıkacak.